Ministarka finansija Sjedinjenih Država Dženet L. Jelen pozvala je u sredu Kinu da ubedi Rusiju da prekine svoj rat u Ukrajini i upozorila da bi ostanak po strani mogao da ugrozi položaj Kine u globalnoj ekonomiji.
Komentari su usledili usred rastuće frustracije Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u Evropi i Aziji što je Kina odbila da osudi ruske akcije u Ukrajini i umesto toga dve zemlje su učvrstile „poseban odnos“. Sjedinjene Države sa zabrinutošću gledaju da li će Kina pomoći Rusiji da izbegne sankcije i stabilizuje svoju ekonomiju.
„U budućnosti će biti sve teže odvojiti ekonomska pitanja od širih razmatranja nacionalnog interesa, uključujući nacionalnu bezbednost“, rekla je Jelen u govoru pred Atlantskim savetom. „Na stav sveta prema Kini i njegovu spremnost da prihvati dalju ekonomsku integraciju može uticati reakcija Kine na naš poziv na odlučnu akciju prema Rusiji.
Jelen je dodala da su akcije Rusije u suprotnosti sa dugotrajnom javnom posvećenošću Kine suverenitetu i teritorijalnom integritetu i pozvala Kinu da iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi okončala rat.
Ministarka finansija je takođe rekla da posledice ruske invazije na Ukrajinu bacaju senku na globalnu ekonomiju nakon dve godine prekida pandemije, ali je insistirala da Sjedinjene Države i njihovi saveznici nastave da rade zajedno kako bi se suočili Rusiji sa oslabljujućim sankcijama.
„Rat između Rusije i Ukrajine ponovo je iscrtao konture svetske ekonomske perspektive“, rekla je Jelen.
Ona govori uoči prolećnih sastanaka Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda sledeće nedelje, kada će se u Vašingtonu okupiti ministri finansija iz celog sveta. Posle dve godine zatvaranja i prekida lanca snabdevanja, ti zvaničnici su sada zaokupljeni koordinacijom sankcija u nastojanju da osakate rusku ekonomiju dok istovremeno pomažu svojim zemljama da se izbore sa rastućom inflacijom.
U govoru, Jelen je izdvojila zemlje poput Kine i Indije koje su nastavile da se angažuju sa Rusijom uprkos globalnoj reakciji na zločine koje je počinila u Ukrajini.
„Dozvolite mi da sada kažem nekoliko reči onim zemljama koje trenutno sede na ogradi, možda vide priliku da dobiju tako što će sačuvati svoje odnose sa Rusijom i popuniti prazninu koju su ostavili drugi“, rekla je Jelen. „Takve motivacije su kratkovide.“
Govor se nastavlja: „I da budemo jasni: ujedinjena koalicija zemalja koje sankcionišu neće biti ravnodušna prema akcijama koje potkopavaju sankcije koje smo uveli.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici u Evropi i Aziji uveli su sankcije ruskoj centralnoj banci, njenim glavnim finansijskim institucijama i njenom vojnom lancu snabdevanja. Sve je veći pritisak da se uvedu sankcije na rusku energetsku industriju, a neki tvrde da Sjedinjene Države moraju razmotriti „sekundarne sankcije“ zemljama koje se ne pridržavaju ograničenja koja je Bajdenova administracija uvela u vezi sa transakcijama.
Pozivajući se na ruskog predsednika Vladimira Putina, Jelen je izjavila da Sjedinjene Države ne nameravaju da odustanu od napora da uguše rusku ekonomiju, rekavši: „Budite uvereni, dok Putin ne okonča svoj gnusni rat izbora, Bajden administracija će raditi sa našim partnerima da gurne Rusiju dalje ka ekonomskoj, finansijskoj i strateškoj izolaciji.