Severna Koreja je u ponedeljak obeležila deset godina vladavine Kim Džong Una, a najviši zvaničnici su pohvalili rekord 38-godišnjeg lidera. Državom od 1948. godine upravljaju tri generacije porodice Kim i smatra se najizolovanijom državom na svetu.
Deda aktuelnog premijera Kim Il-sung osnovao je Demokratsku Narodnu Republiku Koreju, uz podršku Sovjetskog Saveza Josifa Staljina, u ranim danima Hladnog rata. Pratio ga je njegov sin Kim Džong-il, rođen u Rusiji, 1990-ih.
U govoru na nacionalnom skupu u nedelju, prvi potpredsednik Severnokorejske komisije za državne poslove i predsednik Stalnog komiteta Vrhovne narodne skupštine, Choe Riong-hae, pohvalio je Kim Džong Una kao „darovitog mislioca i teoretičara, izvanrednog državnik i neuporedivo veliki komandant.”
Choe je dalje rekao da je Kim „neuporediv patriota i veliki branilac mira”, obeležavajući svoja dostignuća u tome da Severnu Koreju učini „punopravnom vojnom silom opremljenom svim moćnim fizičkim sredstvima samoodbrane”, dodajući da je otvorio otvara „novu eru za Severnu Koreju“ kao naprednu i samostalnu „moćnu socijalističku naciju“.
Proslave vladavine Kim Džong Una će trajati cele nedelje počevši od ponedeljka, a uključiće i 110. godišnjicu rođenja njegovog dede Kim Il Sunga – osnivača i prvog vođe nacije.
Prema komercijalnim satelitskim snimcima, Severna Koreja možda planira da održi vojnu paradu u čast ove prilike, pošto su navodno trupe viđene kako vežbaju za događaj. Neki stručnjaci takođe veruju da bi parada mogla da uključi prikaz ozloglašenih interkontinentalnih balističkih projektila Pjongjanga.
Tokom svoje vladavine, Kim Džong Un je značajno unapredio vojnu moć zemlje, a veruje se da je pojačao nuklearni program i razvoj napredne tehnologije balističkih projektila.
Pod sadašnjim Kimom, Severna Koreja je izvela četiri od svojih šest nuklearnih testova i navodno je postigla verodostojne sposobnosti fisije i fuzije. Već se smatra da su njeni sistemi oružja dugog dometa, koji uključuju različite kopnene, železničke i morske platforme, sposobni da pogode čak i do SAD. Prošlog meseca Severna Koreja je izvela svoje prvo puno probno lansiranje ICBM-a od 2017. godine, dovodeći u stanje pripravnosti Seul, Tokio i Vašington.
Severna Koreja je prošle nedelje izjavila da, iako se protivi ratu, neće oklevati da upotrebi svoje nuklearno oružje ako je napadne Južna Koreja, koja je takođe pojačala demonstracije vojne snage poslednjih nedelja.
Pjongjang je trenutno u procesu rušenja nekoliko višemilionskih odmarališta u vlasništvu Južne Koreje na svojoj teritoriji, a koji su izgrađeni između 1990-ih i ranih 2000-ih da bi se prihvatio turizam između dve zemlje. Međutim, 2019. Kim Džong Un nazvao je južnokorejske objekte „otrcanim“ i naredio da se unište nakon što je Seul odbio da prkosi sankcijama koje su predvodile SAD koje su zaustavile obilaske.
Novoizabrani predsednik Južne Koreje Ioon Suk-ieol pozvao je na bližu saradnju između Seula i Vašingtona kako bi se uspostavilo jače odvraćanje od pretnji koje predstavlja Pjongjang. Dve zemlje će sledeće nedelje održati zajedničke vojne vežbe, za koje se očekuje da će trajati 10 dana.
U međuvremenu, Japan je u ponedeljak izjavio da će se zalagati za normalizaciju bilateralnih odnosa sa Severnom Korejom i pozvao Pjongjang da odustane od svog nuklearnog i raketnog programa, rekavši da će „raditi sa međunarodnom zajednicom, a prvenstveno sa SAD na postizanju potpune denuklearizacije Severna Koreja.“