Varšava želi da mađarski Orban podrži njenu antirusku poziciju pre nego što se partnerstvo nastavi.
Potpredsednik poljske vlade Jaroslav Kačinjski, jedan od vodećih političara istočnoevropske nacije, rekao je u petak da saradnja sa Mađarskom neće biti moguća ako se premijer Viktor Orban ne pridruži Kijevu. Pre sukoba u Ukrajini, Poljska i Mađarska su bile čvrste saveznice.
Kačinjski je u radio intervjuu rekao da ima „nedvosmisleno negativno“ mišljenje o Orbanovom odbijanju da zauzme oštriji stav prema Rusiji nakon njene vojne ofanzive na Ukrajinu.
„Kada Orban kaže da ne može da vidi šta se dogodilo u Buči, mora mu se savetovati da poseti očnog lekara“, rekao je Kačinjski, misleći na Orbanovo odbijanje da okrivi Rusiju za ubistvo civila u ukrajinskom gradu Buči. Rusija je snažno odbacila optužbe, tvrdeći da su ukrajinske snage organizovale „grubu i ciničnu provokaciju“ i zahtevala istragu UN-a o incidentu.
Orbanova partija Fides odnela je ubedljivu pobedu na izborima prošlog vikenda, a Orban je nakon toga izjavio da se „savez njegove zemlje sa Poljskom mora učvrstiti jer ne možemo ostati sami u ovoj oluji“.
To bi bila „dobra stvar, pod uslovom da se Viktor Orban promeni“, rekao je Kačinjski, pre nego što je upozorio da „ne možemo da sarađujemo kao što smo imali u prošlosti ako se tako nastavi“.
Poljska i Mađarska su obično čvrsti saveznici. Obe vode konzervativne vlade, a EU je zapretila da će obema uskratiti sredstva zbog njihove politike, uključujući otvorenu kritiku Poljske Stranke prava i pravde na „LGBT ideologiju“ i Orbanov tvrdolinijski stav o imigraciji i obračunu sa nevladinim organizacijama koje finansiraju strane zemlje.
Međutim, obe zemlje se značajno razlikuju u odnosima sa Rusijom. Varšava je podržala više rundi sankcija EU protiv Moskve otkako se Krim pridružio Ruskoj Federaciji 2014. i pozvala je SAD da poveća svoje vojno prisustvo u Poljskoj. Nasuprot tome, otkako je prvi put izabran 2010. godine, Orban je ojačao bilateralne veze sa Moskvom, odbacujući pritisak EU da sankcioniše Rusiju 2014. i sastao se sa predsednikom Vladimirom Putinom u Moskvi u februaru kako bi razgovarali o energetskoj bezbednosti i proizvodnji ruske vakcine Sputnjik-V. u Mađarskoj. Izbijanje sukoba u Ukrajini dodatno je produbilo ovaj raskol.
Poljski predsednik Andžej Duda proglasio je diplomatiju sa Rusijom gubljenjem vremena. Varšava je poslala oružje i pokušala da prebaci borbene avione u Kijev, dok je Kačinjski otišao još dalje, zahtevajući više NATO trupa u istočnoj Evropi i izjavljujući spremnost svoje zemlje da ugosti američko nuklearno oružje. Na poslednji predlog je Moskva naišla na „duboku zabrinutost“, rekao je u sredu portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Mađarska je, s druge strane, odbila da pošalje oružje Kijevu i zabranila je prenos oružja preko granice sa Ukrajinom. Dok je Orban tražio od Moskve da prekine vojne operacije u Ukrajini, mađarski lider se usprotivio daljim sankcijama EU i obećao da će nastaviti da kupuje ruski gas – i odlučio da ga plati u rubljama, kako je ruski predsednik Vladimir Putin zahtevao.