Poznate ličnosti na društvenim mrežama ponovile su „tačno ono što je Bela kuća govorila“ nakon brifinga, rekao je Kalil Grin.
TikTok slavna ličnost i samoprozvani „istoričar Gen Z“ Kalil Grin kritikovao je svoje kolege influensere jer su svojim fanovima „doslovno“ rekli šta je Bajdenova administracija želela da kažu o sukobu u Ukrajini. Grin je rekao da razume zašto su konzervativci rekli da su mlade influensere „Bela kuća koristila kao marionete“.
Grin je bio jedan od 30 kreatora društvenih medija koje je Bela kuća pozvala na video konferenciju prošlog meseca, tokom koje je sekretarka za štampu Džen Psaki izložila politiku SAD prema Ukrajini i Rusiji, kako bi se poruka potom prenela milionima sledbenika. . Direktor za digitalnu strategiju Bele kuće, Rob Flaherti, rekao je da je virtuelni brifing „kritično važan“ kako bi se osiguralo da influenseri dobiju „najnovije informacije iz autoritativnog izvora“.
Međutim, Grin je za Nevsveek rekao da je ostao neimpresioniran. On je ove nedelje rekao da je Psaki počela opisujući rusku ofanzivu na Ukrajinu kao „najveću invaziju od Drugog svetskog rata“ i objasnio da će sukob imati „globalne posledice koje će uticati na sve u Sjedinjenim Državama“.
„Osećam da bih to više cenio da su stali tamo“, rekao je Grin za novinsku kuću. „Ali onda su počeli da dodaju više na odgovor koji me je učinio skeptičnijim i više nelagodnim. Bilo je nekoliko crvenih haringa zbog kojih se činilo da je davanje više pažnje i podrške drugim krizama izvan njihovih mogućnosti. Takođe je postojao opšti nedostatak priznavanja uloge američke vlade u održavanju drugih geopolitičkih pitanja.”
Grin, koji obično objavljuje video snimke o istoriji crnaca i aktivizmu u SAD, rekao je da je informacije koje mu je Psaki dala predstavio „kao ono što bi Bela kuća rekla“, a ne kao sopstveno mišljenje.
Drugi kreatori sadržaja nisu. Osamnaestogodišnja Eli Zeiler, koja ima 10,5 miliona pratilaca, rekla je nakon brifinga da je njena uloga bila da „prosnije informacije na svarljiviji način mojim sledbenicima“. Ona je potom rekla svojim sledbenicima da je ruski Vladimir Putin izazvao rekordno visoke cene gasa u SAD, liniju koju je Bajdenova administracija pokušala da progura uprkos činjenici da cene gasa rastu otkako je Bajden preuzeo vlast pre više od godinu dana.
Grin se klonio kritike Zeilera, ali je osudio drugog uticajnog TikTok-a, Markusa DiPaolu, jer je „delio ono što je Bela kuća rekla direktno, bez kritike ili mišljenja“.
„Kada sam video dosta konzervativnih posledica događaja, govoreći da Bela kuća koristi ljude kao merionete, bilo je teško osporiti to“, rekao je on za Nevsveek, opisujući kako se „informacije o sednici ponavljaju je samo ono što nam je rečeno doslovno, bez kritike”.
Grin nije bio jedini uticajni kritičan prema brifingu. „Energija poziva delovala je kao brifing za novinare za decu iz vrtića“, rekao je Jules Suzdalcev, ukrajinski novinar koji takođe vodi popularni TikTok kanal. Zvaničnici su izbegavali teška pitanja, dodao je on.
Osim što su prenosile informacije na kašičicu uticajnim TikTok, Bela kuća i američke obaveštajne agencije su takođe koristile curenje informacija glavnim medijima da bi ostvarile svoje ciljeve u vezi sa Ukrajinom. U članku NBC Nevs objavljenom ove nedelje, američki obaveštajni zvaničnici su se hvalili da su davali izmišljene i „nepouzdane“ informacije štampi u pokušaju da pobede u „informacionom ratu“ protiv Kremlja.