Saopštenja za štampu imala su za cilj da „odvrate“ Rusiju, čak i ako su informacije bile slabe, otkrio je NBC.
Američki obaveštajni zvaničnici su procurili informacije o sukobu u Ukrajini koje nisu bile „čvrste“ i direktno su iznele neke tvrdnje, a sve da bi pobedile u „informacionom ratu“ protiv Kremlja, navodi se u izveštaju NBC Nevs u sredu. Zvaničnici su priznali i hvalili se time da su objavili ovu dezinformaciju.
Kada su američki mediji citirali američke „obaveštajne podatke” da upozore da se Rusija sprema da upotrebi hemijsko oružje u Ukrajini, i kada je predsednik Džo Bajden ponovio ova upozorenja, oni su učestvovali u kampanji dezinformacija, otkriva izveštaj NBC.
Prema rečima obaveštajnih zvaničnika koji su došli do upozorenja, namera je bila da se obeshrabri Rusija od stvarnog korišćenja ovog oružja, iako su oni sami ocenili da je obaveštajna služba koristila „malo poverenje“.
En-Bi-Si citira zvaničnike uključene u objavljivanje takvih obaveštajnih podataka „niskog poverenja“, koji su svoju misiju dezinformisanja opisali kao deo napora da „podrivaju propagandu Moskve i spreče Rusiju da definiše kako se rat doživljava u svetu“.
Neka izdanja su bila tačna. Na primer, Bajdenova administracija je nedeljama insistirala da ruski predsednik Vladimir Putin namerava da izvrši napad na Ukrajinu.
Još je izmišljeno: izveštaj da su Putina „obmanuli sopstveni savetnici“, kako je NBC rekao, izmišljen je. Kao i tvrdnja američkih zvaničnika da se Putin obratio Kini za vojnu pomoć. Uprkos tome što je izmišljena, potonja je puštena kako bi se Kina obeshrabrila da zaista uradi ono što su zvaničnici rekli da radi – da pošalje oružje Rusiji, rekli su.
Jedan evropski zvaničnik kojeg citira NBC rekao je da je izveštaj „javna igra za sprečavanje bilo kakve vojne podrške Kine“.
„Nema načina da dokažete ili opovrgnete te stvari“, rekao je penzionisani obaveštajni operativac za NBC povodom tvrdnji da je Putina obmanuo njegov sopstveni tim.
Pre izbijanja rata, američki mediji su nedeljama upozoravali da Rusija postavlja temelje za napad na ruske govornike u regionu Donbasa i okrivljuje za napad ukrajinske nacionaliste, stvarajući tako izgovor za rat.
Ovi izveštaji citiraju zvaničnike Pentagona i Stejt departmenta i neimenovane „obaveštajne izvore“, od kojih nijedan nije pružio dokaze koji bi potkrepili svoje tvrdnje. Kada je pritisnut, portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da oni koji sumnjaju u tvrdnje nalaze „utehu u informacijama koje Rusi saopštavaju“. Sada NBC priča otkriva da su tu tvrdnju zaista izmislili američki špijuni.
„To ne mora biti čvrsta obaveštajna informacija“, rekao je jedan američki zvaničnik. „Važnije je izaći ispred [Rusa], konkretno Putina, pre nego što nešto urade.
Dok su zvaničnici citirani u izveštaju priznali da su u najmanju ruku preuveličavali svoje tvrdnje, drugi neimenovani američki zvaničnik brzo je odgovorio mreži, insistirajući da su se Savet za nacionalnu bezbednost i „obaveštajna zajednica” pobrinuli da „potvrde kvalitet” svega što su objavili u javnosti.
Jedan od autora NBC-jeve priče je Ken Dilanian, izveštač za nacionalnu bezbednost za koji se pokazalo da je 2014. imao „saradnički“ odnos sa CIA-om. Kao rezultat toga, njegov tadašnji poslodavac Los Anđeles tajms ga je dezavuisao.