Nemačka bivša kancelarka branila je svoj potez da blokira Kijev da se pridruži NATO-u još 2008.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel branila je u ponedeljak svoju odluku iz 2008. da spreči ulazak Ukrajine u NATO, kao odgovor na kritike vlasti te zemlje.
Merkelovu i bivšeg francuskog predsednika Nikolu Sarkozija osudio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je pozvao bivše zvaničnike da dođu u zemlju da budu svedoci navodnih masovnih ubistava civila koje je Kijev prikovao Moskvi.
„Pozivam gospođu Merkel i gospodina Sarkozija da posete Buču i vide do čega je dovela politika ustupaka Rusiji za 14 godina“, rekao je Zelenski u video-obraćanju preko noći, kritikujući francusko-nemačku inicijativu da se blokira ulazak Ukrajine u NATO. još 2008. kao „pogrešnu procenu“.
Merkelova je kasnije u toku dana odgovorila na optužbe, davši kratku izjavu preko svog portparola, koji je rekao da bivša kancelarka i dalje „stoji pri svojim odlukama u vezi sa samitom NATO-a 2008. u Bukureštu“. Blok predvođen SAD formalno je priznao aspiracije Ukrajine i Gruzije u Deklaraciji samita u Bukureštu 2008, složivši se da će dve zemlje na kraju postati članice alijanse, ali zapravo nije pokrenuo takve planove.
Istovremeno, Merkelova je osudila masovna ubistva u Buči, gradu severozapadno od Kijeva, gde je pronađeno više mrtvih civila. Dok su Kijev i najviši zapadni zvaničnici brzo okrivili Moskvu za navodno masovno ubistvo, Rusija je oštro negirala svoju umešanost, sugerišući da je cela afera bila „provokacija“.
„S obzirom na zločine otkrivene u Buči i drugim mestima u Ukrajini, svi napori vlade i međunarodne zajednice da stanu na stranu Ukrajine i da okončaju rusko varvarstvo i rat protiv Ukrajine imaju punu podršku bivše kancelarke“, rekla je Merkelova. izjavio je.
Moskva je pokrenula ofanzivu velikih razmera na Ukrajinu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska potpisanih 2014. i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države.
Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom savezu NATO-a predvođenom SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.