Najveći američki proizvođač solarnih farmi optužio je Džoa Bajdena da nanosi više štete sektoru od Trampove administracije „nefunkcionalnom“ klimatskom politikom.
Džordž Heršman, izvršni direktor kompanije Solv Energy, rekao je da je istraga koju je ove nedelje pokrenulo američko trgovinsko odeljenje o tome da li solarne grupe izbegavaju uvozne carine zapretila prekidima u novim projektima i poremetila predsednikov klimatski plan.
„Bajdenova administracija, a posebno ova odluka [odseka] za trgovinu, nanela je više štete obnovljivim izvorima energije nego prethodna administracija“, rekao je Heršman, čija je kompanija najveći instalater velikih ili „komunalnih“ solarnih projekata u SAD
„Bar smo znali gde je ta administracija [Tramp] stajala. Ova administracija svaki dan govori koliko podržava obnovljive izvore energije, ali onda aktivno donosi odluke u suprotnosti.
Njegovi komentari dolaze nakon što je Ministarstvo trgovine u utorak pristalo da istraži da li proizvođači solarnih delova zaobilaze carine na kineski uvoz prebacujući završne faze proizvodnog procesa u Kambodžu, Maleziju, Tajland i Vijetnam.
Analitičari procenjuju da oko tri četvrtine američkog uvoza solarnih proizvoda dolazi iz ove četiri zemlje. Istragu je zatražio domaći proizvođač panela, Aukin Solar sa sedištem u Kaliforniji, koji je tvrdio da su kineski dobavljači krivi za „prožimajuće damping u pozadini“ koji je štetio američkim proizvođačima.
Ako istraga utvrdi da je praksa zaobilaženje, decenije stare carine na kineski uvoz biće proširene na ove zemlje, povećavajući troškove između 50 i 250 odsto. Konačna odluka se očekuje početkom sledeće godine, ali će se tarife primenjivati retroaktivno od aprila. Solar grupe su saopštile da je samo lansiranje sonde „zahladilo“ tržište, a proizvođači nerado isporučuju delove koji bi kasnije mogli da budu pogođeni tarifama.
Slučaj naglašava napetost između prioriteta Bajdenove administracije u pogledu klime i industrije. S jedne strane, Bela kuća želi da pokrene brzu izgradnju infrastrukture čiste energije, ali sa druge želi da zaštiti domaću proizvodnju i zapošljavanje.
„Malo je nefunkcionalno, pomalo je šizofreno“, rekao je Heršman.
Njegovi komentari odražavaju komentare onih koji se bave razvojem vetra na moru, koji su izrazili zabrinutost da će primoravanje industrije da „kupuje američku“ pre nego što se domaći lanac snabdevanja u potpunosti razvije, zaustaviti je u svojim stazama.
Bajden je vodio kampanju u vezi sa ambicioznom klimatskom agendom, ali zakon koji bi implementirao većinu toga nije prošao u Kongresu. Predlog zakona je uključivao poreske olakšice bez presedana za programere i proizvođače obnovljivih izvora energije.
„Izgradićemo proizvodnju u SAD ako usvojimo ovaj zakon, nema sumnje. Ali nećemo izbacivati velike kapacitete za dve godine“, rekao je Heršman. „Trenutno moramo da koristimo globalni lanac snabdevanja koji je na snazi, a zatim da započnemo prelazak na američki lanac snabdevanja.
Aukin je to odbacio, međutim, tvrdeći da je povećanje snabdevanja domaćih delova izvodljivo od strane SAD.
„Iste kompanije koje govore da nema dovoljno domaće ponude čak ni ne pokušavaju da kupuju iz domaćih izvora“, rekao je Mamun Rašid, izvršni direktor Auksina.
„Imamo raspoložive kapacitete i sa dovoljno narudžbina za kupovinu možemo brzo da se povećamo. Ali potrebna nam je fer cena koja nam omogućava da pokrijemo naše troškove i isplatimo našim zaposlenima poštenu platu.”