Banka Engleske upozorava na šok cena energije

Banka Engleske upozorava na šok cena energije

Šok za prihode u Britaniji zbog rasta cena energije biće veći nego 1970-ih, upozorila je ove nedelje Banka Engleske. Očekuje se da će britanski potrošači i preduzeća biti pod velikim pritiskom zbog povećanja troškova života kako se ekonomski rast usporava.

Prema Kancelariji za nacionalnu statistiku, 51% Britanaca troši manje na neosnovne, 34% štedi gas i električnu energiju, dok 31% troši manje na hranu i druge osnovne proizvode.

„Ovo je zaista istorijski šok za stvarne prihode“, rekao je guverner banke Endrju Bejli na događaju koji je organizovao Bruegel think tank u Briselu. „Šok od cena energije ove godine će biti veći nego svake godine sedamdesetih godina prošlog veka“, dodao je on.

Nafta i gas su skočili nakon pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini. Sirova nafta je u jednom trenutku u martu skočila na 120 dolara po barelu, a prirodni gas u Evropi oborio je rekord svih vremena, popevši se blizu 4.000 dolara za hiljadu kubnih metara.

EU i UK su se obavezale da će prestati da kupuju rusku energiju kako bi izgladnjile Moskvu za gotovinom. London se obavezao da će postepeno ukinuti uvoz ruske nafte – koja čini 8% ukupne potražnje za naftom u Ujedinjenom Kraljevstvu – tokom godine. Zavisnost Britanije od ruskog prirodnog gasa je manja, a London dobija manje od 4% svog gasa iz Rusije. Zavisnost EU od ruskog prirodnog gasa je deset puta veća i iznosi oko 40%.

Rastuće cene energije izazvale su porast troškova života u Velikoj Britaniji, sa zvaničnim podacima koji sugerišu da su cene porasle za 6,2% u 12 meseci do februara – što je najbrža stopa rasta u poslednjih 30 godina.

Banka Engleske upozorila je ranije da bi inflacija ove godine mogla da bude dvocifrena zbog rasta cena energenata. BoE je već počeo da uviđa dokaze da se ekonomija usporava u anketama poslovanja i potrošača, rekao je Endrju Bejli.

Energetska kriza 1970-ih dogodila se kada su se Zapadna Evropa i SAD suočile sa značajnom nestašicom sirove nafte i skokom cena. Dva najgora događaja u tom periodu bila su naftna kriza iz 1973. godine, u kojoj je cena sirove nafte učetvorostručena za nekoliko meseci nakon embarga OPEK-a usred Četvrtog arapsko-izraelskog rata, i energetska kriza 1979. izazvana Iranskom revolucijom, koja je izazvalo prekide u izvozu nafte sa Bliskog istoka. Previranja su dovela do inflacije, recesije i rasta nezaposlenosti širom Zapada.