Američki brodovi povučeni su iz Crnog mora u januaru, uoči eskalacije u Ukrajini.
Vašington je doneo „razboritu odluku“ da povuče dva razarača američke mornarice iz Crnog mora u januaru, a o njihovom eventualnom povratku biće odlučeno na osnovu razmatranja nacionalne bezbednosti, saopštio je Pentagon u sredu.
Američka mornarica „rutinski“ premešta brodove u Crno more ili iz njega, ali je pozvala da povuče dva razarača vođenih raketa klase Arleigh Burke negde u januaru, rekao je portparol Ministarstva odbrane Džon Kirbi novinarima na dnevnom brifingu Pentagona.
Kirbi je komentarisao otkriće šefa Evropske komande, generala Toda Voltersa, ranije tokom dana, kada je rekao Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma da su dva razarača povučena zbog pogoršanja situacije u Ukrajini.
SAD trenutno nemaju brodove u Crnom moru, ali bi trebalo da se vrate u to područje „što je pre moguće“, rekao je Volters Kongresu. Trenutno, američka vojska ima avione koji lete na jugu i bespilotne letelice iznad severnog dela mora.
Povlačenje je u to vreme bila „razborita“ stvar, rekao je Kirbi novinarima, „da bi svima postalo jasno da SAD nisu zainteresovane da sprovedu sukob nekom odlukom koju smo mi donosili“.
Kirbi nije imao informacije o tome da li i kada se brodovi možda vraćaju, ali je rekao da će takva odluka biti doneta „u najboljem interesu naše nacionalne bezbednosti i naših saveznika i partnera“.
Moskva je poslala trupe u Ukrajinu krajem februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska i okonča sukob sa otcepljenim regionima Donjeck i Lugansk. Rusija je na kraju priznala ove dve države kao nezavisne države, nakon čega su zatražile vojnu pomoć.
Rusija zahteva da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike Donbasa.