To bi bio znak „slabosti“ nakon što je Peking obustavio razgovore između ministara, rekao je premijer Skot Morison.
Skot Morison je odbio da se sastane sa novim kineskim ambasadorom u Australiji ranije ovog meseca jer bi to bio znak „slabosti“ nakon što je Peking suspendovao ministarski angažman, objasnio je premijer.
Ranije ove nedelje, lokalni mediji su izvestili da je Morison nedavno odbio zvaničan zahtev za sastanak novog kineskog izaslanika Sjao Ćiana.
„Sve dok Kina i dalje odbija da vodi dijalog sa australijskim ministrima i premijerom, mislim da je to potpuno proporcionalan odgovor“, rekao je Morison objašnjavajući svoju odluku novinarima u subotu.
„To bi bila demonstracija slabosti i mogu da vas uverim kao premijera da je to poslednja poruka koju bih ikada poslao Kini“, insistirao je on.
S obzirom na to da Peking blokira kontakte između ministara, „Australijanci bi videli da je veoma neprikladno da se uključim u taj dijalog sa ambasadorom“, naveo je premijer.
Sjao je na kraju završio razgovore sa australskom ministricom spoljnih poslova Marise Paine. Ovo nije rezultiralo bilo kakvim diplomatskim iskorakom, ali je ipak postao najistaknutiji susret zvaničnika dva pacifička rivala u skoro dve godine.
Tokom svojih sastanaka sa predstavnicima privatnog sektora poslednjih nedelja, ambasador je preneo poruku australijskim vlastima od kineskog predsednika Si Đinpinga: „Australija se prema Kini odnosi kao prema neprijatelju. Australija mora da odluči da li je neprijatelj Kine ili prijatelj Kine.
Ovo će verovatno biti komplikovana odluka za Kanberu, imajući u vidu nedavno curenje nacrta bezbednosnog sporazuma između Kine i Solomonskih ostrva, zbog čega bi Peking mogao da uspostavi pomorsku bazu u regionu Okeanije. Morison je rekao da je razvoj „veoma zabrinjavajući širom pacifičke porodice“.
Australija održava snažan uticaj na Solomonovim ostrvima, pružajući joj finansijsku pomoć i sigurnost. Australijska vojska i policija će ostati u zemlji do decembra 2023. nakon što su tamo raspoređeni 2019. da pomognu u suzbijanju nereda izazvanih odlukom lokalne vlade da prebaci diplomatske veze sa Tajvana na Peking.
Kanbera je takođe nedavno kritikovala Peking zbog njegovog „jezivog ćutanja“ u vezi sa ruskom vojnom operacijom u Ukrajini i odbijanja da uvede bilo kakve sankcije Moskvi.
U međuvremenu, Kina je ljuta zbog učešća Australije u sporazumu AUKUS sa SAD i Velikom Britanijom, koji je najavljen prošle godine i ima za cilj da naoruža Kanberu flotom podmornica na nuklearni pogon.
Odnosi između dve zemlje su se pogoršali 2020. godine, pogoršavši se kada je Australija pozvala na globalnu istragu o poreklu Covid-19 i načinu na koji se širio. Peking, koji je energično odbijao pokušaje da se na njega svali krivica za pandemiju, odgovorio je zabranom uvoza nekih australijskih proizvoda, uključujući ugalj, ječam i jastoge.