Astronomi su snimili izbliza sliku retkog i misterioznog svemirskog objekta, što je podstaklo ponovni pokušaj da se otkrije njegovo poreklo. Neparni radio krugovi (ORC) su gigantski prstenovi radio talasa. Samo pet je ikada viđeno, i to nikada u tako spektakularnim detaljima.
Sliku ORC J2103-6200, koja se takođe naziva ORC1, snimio je radio teleskop visoke rezolucije MeerKAT u Južnoj Africi, koji je istraživačima dao informacije bez presedana o ovim retkim fenomenima. Detalji su objavljeni u preštampi, postavljenom na arKsiv1 ove nedelje, i biće objavljeni u Mesečnim obaveštenjima Kraljevskog astronomskog društva2.
„Ovo otkriće će pokrenuti nova naučna istraživanja među astronomima“, kaže Alice Pasetto, radio astronom sa Nacionalnog autonomnog univerziteta Meksika u Meksiko Sitiju.
Novi podaci MeerKAT radija pokazuju da je veliki spoljni krug ORC-a verovatno veći od milion svetlosnih godina u prečniku, deset puta veći od prečnika Mlečnog puta, sa nizom manjih prstenova unutra. „Zaista me podseća na Fabergeovo jaje ili mehur od sapunice“, kaže Berbel Koribalski, radio astronom u Australijskoj organizaciji za naučna i industrijska istraživanja Komonvelta u Sidneju.
Prva tri ORC-a, uključujući ORC1, otkrivena su pomoću australijskog teleskopa Pathfinder (ASKAP) 2019. Četvrti je identifikovan u arhivskim podacima indijskog Giant MetreVave radio teleskopa 2013. godine, a peti je otkrio Koribalski u novijem ASKAP-u. podaci prošle godine3. Većina ORC-a ima galaksiju u svom centru, za koju astronomi sugerišu da bi mogla imati neke veze sa njihovim stvaranjem. Naučnike takođe zbunjuje činjenica da su ORC špijunirani samo u radio talasnim dužinama i da nisu otkriveni optičkim ili rendgenskim teleskopima.
Istraživači su predložili tri teorije da objasne poreklo ORC-a. Prvi je da su stvoreni od udarnog talasa iz centra njihove galaksije, slično onome što se dešava kada se dve supermasivne crne rupe spoje.
Druga teorija je da su rezultat aktivnosti aktivnog galaktičkog jezgra, sa radio mlazovima koji izbacuju čestice da bi stvorili oblik ORC-a. Treća teorija je da su ORC školjke izazvane praskama zvezda u centru njihovih galaksija. „Poput detektiva, prikupljamo sve više tragova o tome šta bi ovaj objekat mogao biti“, kaže Koribalski.
Do sada otkriveni ORC-ovi uglavnom su pronađeni pomoću ASKAP-a, zbog njegovog ogromnog vidnog polja. Radio teleskopi generalno mogu da vide oblast veličine Meseca, dok ASKAP može da skenira oblasti 100 puta veće. Kada je ASKAP uočio ORC1, MeerKAT je korišćen da ga detaljnije ispita jer njegova viša rezolucija pruža mnogo oštriju radio sliku.
„Projekat ORC je odličan primer pametne upotrebe MeerKAT-a od strane njegovih korisnika, koristeći njegove prednosti: ASKAP posmatra velike delove neba i može da otkrije relativno retke tipove objekata; MeerKAT onda može da nastavi da ih detaljnije proučava“, rekao je Fernando Kamilo, glavni naučnik u Južnoafričkoj radio astronomskoj opservatoriji u Kejptaunu, u saopštenju za javnost. Opservatorija je izgradila i radi MeerKAT.
Koribalski kaže da će drugi radio-teleskopi visoke rezolucije širom sveta verovatno uskoro biti usmereni ka ovim objektima, posebno kada sledeća generacija ovih instrumenata dođe na mrežu u narednih nekoliko godina. To uključuje kvadratni kilometarski niz, koji će imati hiljade antena na dve lokacije u Australiji i Južnoj Africi, i veoma veliki niz sledeće generacije u Sjedinjenim Državama.
„Bez ikakve sumnje, radio astronome će privući ova nova vrsta objekta“, kaže Pasetto.