Industrijski analitičari očekivali su da će avion nastaviti da leti tamo u narednim mesecima. Ali njegov povratak bi mogao da bude isprepleten sa istragom o padu aviona 737-800 NG, kažu analitičari, a zvaničnici kineske vlade oklevaju da vrate Maks dok istražuju nesreću u kojoj je bio njegov prethodnik.
Nesreće Maka bile su direktno povezane sa softverom za kontrolu leta poznatim kao MCAS, koji je Mak jedini komercijalni avion koji koristi. Taj sistem je uveden u Mak kako bi se uračunale promene napravljene kada je avion nadograđen sa linije NG ili Nekt Generation.
Boing je u ponedeljak rekao da je u kontaktu sa China Eastern Airlines-om i Nacionalnim odborom za bezbednost transporta, agencijom koja predvodi napore SAD u pomaganju kineskoj istrazi o nesreći.
Odbor za bezbednost je saopštio da je imenovao višeg istražitelja kao predstavnika u istrazi i da će Boing, proizvođač motora aviona i Federalna uprava za vazduhoplovstvo, dati tehničku ekspertizu. Boing je takođe rekao da su njegovi tehnički stručnjaci „spremni da pomognu“ kineskoj vazduhoplovnoj vlasti, Upravi za civilno vazduhoplovstvo Kine.
Boeing 737-800 NG je radni konj neba. Boing je isporučio skoro 5.000 aviona između 1998. i 2020. godine, daleko više nego bilo koji drugi komercijalni avion koji prodaje, prema podacima Boinga. Zajedno sa Mak-om, ima posebnu privlačnost za aviokompanije zbog svog kapaciteta putnika i dometa putovanja. Avioni sa jednim prolazom se obično koriste za domaće letove, iako ih neke avio-kompanije koriste za kraća međunarodna putovanja.
Za Boing i njegovu porodicu 737 Kina je važno tržište. Od 25.000 putničkih aviona u upotrebi širom sveta, oko 17 odsto su Boing 737-800 NG, prema Cirijumu, kompaniji za podatke o vazduhoplovstvu. Kina je dom za skoro 1.200, a slede Evropa sa skoro 1.000 i Sjedinjene Američke Države sa skoro 800. U Sjedinjenim Državama, American Airlines ima 265 u prometu, dok Southvest Airlines ima 205, United Airlines ima 136 i Delta Air Lines ima 77, prema Ciriumu.
Kina je takođe drugo najveće tržište za Boingove avione, posle Sjedinjenih Država. Prošle godine, kompanija je prognozirala da će se broj komercijalnih aviona u Kini udvostručiti do 2040. godine, a tamošnjim avio-kompanijama će do tada biti potrebno 8.700 novih aviona u vrednosti od oko 1,47 biliona dolara.