Šef Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti upozorio je da bi novi soj Covida mogao dovesti do porasta broja slučajeva.
Amerikance će možda čekati još blokada – to je oštro upozorenje Entonija Faučija, direktora Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti (NIAID), koje je izrekao u četvrtak. Zvaničnik je naveo novi soj Covid-a koji bi potencijalno mogao povećati broj slučajeva.
U intervjuu za CNN, Fauci je rekao da bi veoma zarazna podvarijanta BA.2 Omicron, takođe poznata kao „Stealth“ Omicron, uskoro mogla da dovede do naglog porasta broja infekcija u Americi. Šef NIAID-a je savetovao građane SAD da budu spremni da se „zaokrenu” između normalnog života i ograničenja Covid-a koji variraju po ozbiljnosti u zavisnosti od toga koliko je situacija ozbiljna.
Fauči je naglasio da Amerikanci ne mogu „samo da kažu: Gotovi smo. Idemo dalje.” Napomenuo je da je važno „biti fleksibilan jer imamo posla sa dinamičnom situacijom“.
Pozitivnije, međutim, ako je verovati šefu NIAID-a, novi soj je manje fatalan od „običnog“ Omikrona, sa ukupnim mortalitetom koji je sada „zapravo smanjen“. Fauči je opisao trenutnu situaciju kao „veoma interesantnu“ jer „slučajevi rastu, ali se u ovom trenutku ne čini da je to bilo kakav stepen ozbiljnosti“.
Međutim, s obzirom na brzinu kojom se širi novi soj, kao i na činjenicu da je Amerika „počela da se otvara“, Fauci je rekao da „ne bi bio iznenađen u narednih nekoliko nedelja“ ako bi zemlja zabeležila „povećanje u slučajevima.“
Od početka marta, došlo je do porasta zaraze Covidom u Velikoj Britaniji, a neki stručnjaci sumnjaju da bi Stealth Omicron mogao biti pokretačka snaga porasta. U kontinentalnoj Evropi, zemlje poput Nemačke, Austrije i Holandije takođe su zabeležile porast slučajeva Covida, iako su tamošnje vlasti do sada prestale da ponovo uvedu stroga ograničenja.
U međuvremenu, u Kini je vlada u utorak uvela blokade u nekoliko gradova, utičući na ukupnu populaciju od preko 50 miliona stanovnika.