Američki tehnološki gigant takođe se trudi da jasno stavi do znanja da je zagovaranje nasilja nad „Rusima uopšte“ nedozvoljeno.
Facebook-ova matična kompanija Meta promenila je smernice o toleranciji na govor mržnje kako bi zabranila „odostajanje nasilja” nad „Rusima uopšte” i zabranila pozive na smrt šefova država, izvestio je Rojters u ponedeljak, pozivajući se na memorandum objavljen na sajtu kompanije. unutrašnja platforma.
Nedeljni post, koji je objavio Metin predsednik za globalne poslove Nik Kleg, a u koji je video Rojters, sugeriše da Facebook „sužava fokus“ svoje politike moderiranja sadržaja kako bi „izričito jasno“ stavio do znanja da prethodne odluke donete prošle nedelje ne bi trebalo da budu protumačeno kao „dopuštanje nasilja nad Rusima uopšte“.
Prošlog četvrtka, Rojters je takođe prvi izvestio da će Meta početi da dozvoljava govor mržnje protiv Rusa na Fejsbuku i Instagramu. Pozivajući se na drugu grupu internih imejlova, novinska agencija je prvobitno izvestila da će platforma dozvoliti govor mržnje protiv svih Rusa usred rata u Ukrajini koji je u toku. Međutim, kasnije je ublažio svoj tekst kako bi objasnio meru koja se posebno odnosila na „Ruse koji su napadali“ i predsednika Vladimira Putina.
Sada se i Meta očigledno povukao od te politike, a Kleg je navodno napisao da „neće dozvoliti pozive za ubistvo šefa države“.
„Da bismo otklonili bilo kakvu dvosmislenost u vezi sa našim stavom, dodatno sužavamo naše smernice kako bismo eksplicitno istakli da ne dozvoljavamo pozive na smrt šefa države na našim platformama“, napisao je on.
On je dodao da će, pošto se situacija u Ukrajini brzo razvija, Meta svoje smernice držati „pod stalnim pregledom“ i tvrdi da se Meta „zalaže protiv rusofobije“.
Platforma „nema tolerancije na pozive na genocid, etničko čišćenje ili bilo kakvu vrstu diskriminacije, uznemiravanja ili nasilja prema Rusima na našoj platformi“, rekao je on.
Metina ranija odluka o nasilju nad Rusima čak je naišla na kritike Ujedinjenih nacija, a portparol generalnog sekretara UN Antonija Gutereša rekao je da je takav jezik „neprihvatljiv“ u bilo kom kontekstu.
Gigant društvenih medija pokušao je da ublaži i opravda svoju odluku nazivajući je „privremenom“ merom koja ima za cilj isključivo da omogući Ukrajincima da slobodno izraze svoj bes zbog tekuće ruske vojne ofanzive, a Kleg je rekao da će se ta politika primenjivati samo u samoj Ukrajini.
Ovaj potez je takođe izazvao gnev u Rusiji, pošto je nacionalni nadzor nad medijima Roskomnadzor zabranio Instagram od 14. marta. U nedelju, šef Instagrama Adam Moseri, osudio je odluku, tvrdeći da će 80 miliona ruskih korisnika Instagrama biti odsečeno „iz ostatka sveta. ”
Ruski glavni tužilac podneo je tužbu nacionalnim sudovima zahtevajući da sve Meta platforme budu zabranjene, a da se sama kompanija proglasi ekstremističkom organizacijom u Rusiji zbog dozvoljavanja govora mržnje protiv državljana zemlje. Fejsbuk je zabranjen u Rusiji i pre ovih dešavanja zbog diskriminacije prema državnim i državnim ruskim medijima.