Francuski luksuzni giganti pridružili su se drugim kompanijama u najavi da će obustaviti prodaju u Rusiji usred rata u Ukrajini.
LVMH, Hermes, Kering i Chanel odlučili su da privremeno zatvore svoje radnje u Rusiji, saopštile su kompanije u petak.
Sledi pozive ukrajinskih vrhunskih prodavnica da „ustanu” nakon invazije na zemlju.
Luksuzni trgovci na malo do sada su uglavnom bili izostavljeni iz sankcija koje su uvele zapadne vlade.
Ali mnogima je teže poslovati i ispunjavati porudžbine u regionu, nakon mera koje su uvele Velika Britanija, Evropska unija i SAD.
Proizvođač skupih Birkin torbi Hermes i vlasnik švajcarskog Cartiera Richemont bili su među prvim firmama koje su najavile da će pauzirati poslovanje u Rusiji.
LVMH, koji poseduje brendove kao što su Christian Dior, Givenchi i Bulgari, između ostalih, zatvoriće od nedelje svoja 124 butika u zemlji.
Šanel, poznat po svojim jaknama od bukle, rekao je u postu na LinkedIn-u: „S obzirom na našu sve veću zabrinutost zbog trenutne situacije, rastuću neizvesnost i složenost poslovanja, Šanel je odlučio da privremeno pauzira svoje poslovanje u Rusiji.
Kering, koji je dom Gučija i Sen Lorana, ima dve prodavnice u Rusiji, zajedno sa 180 zaposlenih u zemlji.
Francuska firma je saopštila da je odluka doneta zbog „rastuće zabrinutosti u vezi sa trenutnom situacijom u Evropi“.
Do toga dolazi nakon što je izvršni direktor jedne luksuzne ukrajinske robne kuće rekao Bi-Bi-Siju da vrhunske kompanije moraju „izabrati humanost umesto novčane dobiti“.
Marusja Koval, direktor marketinga u Tsum Kijevu, istakla je da su neke firme obećale pomoć, ali nisu komentarisale da li će prestati da prodaju svoje proizvode u Rusiji.
Rekla je da nam brendovi koji objavljuju postove na društvenim mrežama u znak podrške Ukrajini „neće pomoći da zaustavimo rat“.
Modna kuća Prada, na primer, nije odgovorila na zahteve Bi-Bi-Si njuza za komentar da li će prestati da prodaje svoje proizvode u Rusiji.
U objavi na Instagramu ranije ove nedelje, rečeno je da je rat u Ukrajini „od velike zabrinutosti“.
Bezbroj drugih kompanija je već najavilo planove za povlačenje iz Rusije nakon njene invazije na Ukrajinu.
Đorđo Armani nije rekao da li planira da zaustavi prodaju u Rusiji, ali je gospodin Armani rekao da je svom timu rekao da ne pušta muziku na nedavnoj reviji u Parizu kako bi „poručio da mi ovde ne slavimo“.
Robna kuća Tsum u Kijevu, kao i drugi maloprodajni objekti na ukrajinskom tržištu, zatvara se kako ruske trupe napreduju ka prestonici.
Gospođa Koval je rekla da želi da vidi kako industrija mode i luksuza „odmah reaguje uvođenjem sankcija ruskim brendovima, prodavnicama i maloprodajama“.
Dok su imućni Rusi oduševljeni potrošači luksuzne robe, analitičari kažu da je udeo luksuzne prodaje ostvaren u Rusiji mali u poređenju sa ključnim tržištima industrije – Kinom i Sjedinjenim Državama.
Analitičar Luka Solca iz Bernstein Research-a rekao je da luksuzna moda u Rusiji čini oko 2% globalnih prihoda većine kompanija.
On je rekao da kompanije „moraju da razmatraju svoje opcije“, ali je rekao da je „moguće“ da brendovi pokušavaju da maksimalno iskoriste rusku potrošnju pre nego što sankcije utiču na sektor.
„Došlo je do ogromne devalvacije rublje, tako da bi jedan od načina na koji pokušavaju da je ublaže bio kupovina skupih proizvoda od nakita.
„To nije loša ukupna pretpostavka, moglo bi se dogoditi“, rekao je on.
Profesorka Etel Solingen sa Fakulteta društvenih nauka Univerziteta u Kaliforniji rekla je za Bi-Bi-Si da bi ciljane sankcije na luksuznu robu mogle da budu usmerene na one koji su blisko povezani sa višim nivoima moći u Rusiji.
„Ko može sebi da priušti kupovinu luksuznih predmeta u Rusiji?… To je možda mali deo rastućih kazni Rusije za ono što je pokrenula Ukrajini, ali one ciljaju na biračku jedinicu koja je u boljoj poziciji da izrazi nezadovoljstvo“, rekla je ona.
Ona je brendove koji komentarišu podršku na društvenim mrežama dok isporučuju luksuznu robu opisala kao „licemerne“.
Profesor Thomai Serdari sa Poslovne škole Stern na NIU rekao je da se luksuzni brendovi uglavnom bave „prodajom svojih kreacija“, robe za kojom mnogi ljudi „žele“.
„U napetim trenucima kao što je ovaj u kojem sada živimo, veoma je dobra ideja da se situacija ne zaoštrava eksplicitnom izjavom koja bi bilo koga uvredila i koja bi možda mogla da izazove goru reakciju“, sugeriše ona.
Ona je dodala da „nema sumnje“, međutim, da bi izolacija Rusije naškodila vrhunskim brendovima koji su prisutni u zemlji ili nastavljaju da prodaju svoju robu na mreži.