Pre ruske invazije na Ukrajinu, američki obaveštajci su predvideli žestoki napad Moskve koji će brzo mobilisati ogromnu rusku vazdušnu silu koju je njena vojska okupila kako bi dominirala nebom Ukrajine.
Ali prvih šest dana je zbunilo ta očekivanja i umesto toga videlo je da Moskva deluje mnogo delikatnije sa svojim vazdušnim snagama, toliko da američki zvaničnici ne mogu tačno da objasne šta pokreće očiglednu nesklonost Rusiji prema riziku.
„Oni nisu nužno spremni da preuzmu velike rizike sa sopstvenim avionima i sopstvenim pilotima“, rekao je visoki zvaničnik američke odbrane, želeći da ostane anoniman.
Umnogome nadmašena ruskom vojskom, u pogledu neobrađenog broja i vatrene moći, ukrajinske vazdušne snage i dalje lete, a njena protivvazdušna odbrana se i dalje smatra održivom – činjenica koja zbunjuje vojne stručnjake.
Nakon početne salve rata 24. februara, analitičari su očekivali da će ruska vojska odmah pokušati da uništi ukrajinsko vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu.
To bi bio „logičan i dugo očekivani sledeći korak, kao što se vidi u skoro svakom vojnom sukobu od 1938. godine“, napisao je istraživački centar RUSI u Londonu, u članku pod nazivom „Misteriozni slučaj nestalih ruskih vazduhoplovnih snaga“.
Umesto toga, borbeni avioni ukrajinskog vazduhoplovstva i dalje izvode nizove, defanzivne protivvazdušne i kopnene napade. Rusija i dalje leti kroz sporni vazdušni prostor.
Ukrajinske trupe sa raketama zemlja-vazduh u stanju su da ugroze ruske avione i stvore rizik za ruske pilote koji pokušavaju da podrže kopnene snage.
„Postoji mnogo stvari koje rade i koje su zbunjujuće“, rekao je Rob Li, ruski vojni specijalista na Institutu za spoljnu politiku.
Mislio je da će početak rata biti „maksimalna upotreba sile“.
„Zato što svaki dan to traje, postoji trošak i rizik raste. A oni to ne rade i to je zaista teško objasniti iz bilo kakvog realnog razloga.“
Zabuna oko toga kako je Rusija koristila svoje vazduhoplovstvo dolazi pošto administracija predsednika Džoa Bajdena odbacuje pozive Kijeva za zonu zabrane letova koja bi mogla direktno da uvuče Sjedinjene Države u sukob sa Rusijom, čiji su planovi za njeno vazduhoplovstvo nejasni.
Vojni eksperti su videli dokaze o nedostatku koordinacije ruskih vazduhoplovnih snaga sa kopnenim formacijama trupa, sa višestrukim ruskim kolonama trupa koje su poslate napred van domašaja njihove sopstvene protivvazdušne odbrane.
To ostavlja ruske vojnike podložnim napadima ukrajinskih snaga, uključujući one novoopremljene turskim bespilotnim letelicama i američkim i britanskim protivtenkovskim projektilima.
Dejvid Deptula, penzionisani general američkog vazduhoplovstva sa tri zvezdice koji je nekada komandovao zonom zabranjenih letova iznad severnog Iraka, rekao je da je iznenađen što Rusija nije radila više na uspostavljanju dominacije u vazduhu od početka.
„Rusi otkrivaju da koordinacija operacija sa više domena nije laka“, rekao je Deptula za Rojters. „I da nisu tako dobri kao što su pretpostavljali da jesu.
Dok su Rusi bili slabije, ukrajinska vojska je do sada nadmašila očekivanja.
Iskustvom Ukrajine iz poslednjih osam godina borbe sa separatističkim snagama koje podržava Rusija na istoku dominira statični rovovski rat u stilu Prvog svetskog rata.
Nasuprot tome, ruske snage su stekle borbeno iskustvo u Siriji, gde su intervenisale na strani predsednika Bašara el Asada i pokazale izvesnu sposobnost da sinhronizuju kopnene manevre sa vazdušnim napadima i napadima dronovima.
Sposobnost Ukrajine da nastavi da leti avionima vazdušnih snaga je vidljiva demonstracija otpornosti zemlje pred napadom i bila je podizanje morala, kako za svoju vojsku tako i za ukrajinski narod, kažu stručnjaci.
To je takođe dovelo do mitologizacije ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, uključujući priču o ukrajinskom mlaznom lovcu koji je navodno sam oborio šest ruskih aviona, nazvanog na internetu kao „Duh Kijeva“.
Reutersova provera činjenica je pokazala kako je snimak iz videoigre Digital Combat Simulator pogrešno prikazan na mreži kako bi se tvrdilo da je to bio stvarni ukrajinski borbeni avion koji je obarao ruski avion.
Bajden je izazvao ovacije u znak podrške Ukrajincima u svom govoru o stanju Unije u utorak, hvaleći njihovu odlučnost i rugajući se Putinu jer je mislio da bi mogao samo da se „uvali u Ukrajinu“ bez otpora. Opširnije
„Umesto toga, sreo je zid snage koji nikada nije zamislio. Upoznao je ukrajinski narod“, rekao je Bajden.
Sjedinjene Države procenjuju da Rusija koristi nešto više od 75 aviona u svojoj invaziji na Ukrajinu, rekao je visoki američki zvaničnik.
Uoči invazije, zvaničnici su procenili da je Rusija potencijalno pripremila stotine hiljada aviona u svojim vazduhoplovnim snagama za misiju u Ukrajini. Međutim, visoki američki zvaničnik u utorak je odbio da proceni koliko bi ruskih borbenih aviona, uključujući jurišne helikoptere, još uvek moglo biti dostupno i van Ukrajine.
Obe strane trpe gubitke.