Evropski naučnici proizveli su novu rekordnu količinu energije iz procesa nuklearne fuzije. Ovo je novi proboj u naporima da se proizvede energija pomoću reakcije koja pokreće Sunce.
Tim istraživača iz konzorcijuma Eurofusion proizveo je 59 megadžula u održivoj reakciji. Održiva rekacija je proces u kom jednom startovana fuzija nastavlja da proizvodi energiju bez prekida. Ovo je jedan od najtežih problema koji istraživači rešavaju. Proces je izuzetno teško održati aktivnim i stabilnim, zbog mnogih okolnosti koje utiču na to da reakcija bude neželjeno prekinuta ubrzo nakon pokretanja. Ovoga puta, naučnici su uspeli da je održe pet sekundi, i prozivedu dovoljno snage da zagreje i održi toplim kupatilski bojler vode, u eksperimentu u Joint European Torus postrojenju u Oksfordu u Engleskoj.
„Ovi značajni rezultati odveli su nas ogroman korak bliže savladavanju jednog od najvećih naučnih i inženjerskih izazova“, rekao je Ian Chapman, izvršni direktor britanske Uprave za atomsku energiju.
JET, saradnja između država članica EU, Švajcarske, Velike Britanije i Ukrajine, osnovana 1978. godine, najveća je i najmoćnija operativna „tokamak” mašina na svetu. Dizajn, čiji su pioniri sovjetski naučnici 1950-ih, koristi moćne magnete za držanje plazme od dva izotopa vodonika, deuterijuma i tricijuma, na mestu dok se zagreva do temperature toplije od jezgra sunca, tako da se atomska jezgra spajaju, oslobađajući energiju. Temperatura unutar reaktora dostiže 150 miliona stepeni, preko 10 puta toplije od solarnog središta.
Tokom pola veka eksperimenata širom sveta, naučnici nisu uspeli da generišu više energije iz reakcije fuzije nego što potroši sistem za održavanje same reakcije.
Artur Tarel, čija knjiga „Graditelji zvezda“ prikazuje višedecenijske napore da se postigne energija fuzije, rekao je da je uspešan test, koji više nego udvostručuje prethodni rekord izlazne energije od 22 megadžula, koji je JET postigao 1997. godine, bio veliki korak napred. „Što se tiče snage, to je ekvivalentno oko četiri turbine na vetar . . . to je blizu industrijskih razmera“.