Iran i Oman o novim dogovorima za upravljanje Ormuskim moreuzom

Iran i Oman o novim dogovorima za upravljanje Ormuskim moreuzom

Predsednik iranskog parlamenta Mohamed Bager Kalibaf i ministar spoljnih poslova Abas Arakči sastali su se u Muskatu sa omanskim ministrom spoljnih poslova Sajidom Badrom bin Hamadom el Busaidijem kako bi razgovarali o novim aranžmanima za upravljanje strateški važnim Ormuskim moreuzom.

Kalibaf, koji je stigao u ponedeljak uveče u Muskat nakon pregovora u Švajcarskoj i kratkog boravka Teheranu, predvodi iransku delegaciju na zajedničkim konsultacijama sa omanskim zvaničnicima o upravljanju moreuzom.

Ministarstvo spoljnih poslova Omana saopštilo je da su dve strane razmotrile pitanja bilateralne saradnje, dobrosusedskih odnosa, razvoja međudržavnih veza i ostvarivanja obostranih interesa.

Ministar spoljnih poslova Omana objavio je da su na sastanku sa Kalibafom i Arakčijem vođeni konstruktivni razgovori o odredbama Memoranduma o razumevanju koji si potpisali Teheran i Vašington, posebno o pitanjima vezanim za Ormuski moreuz.

„Naglasak je bio na poštovanju međunarodnog prava i obezbeđivanju bezbedne plovidbe i prolaska brodova kroz Ormuz“, rekao je ministar spoljnih poslova Omana Sajid Badr bin Hamad el Busaidi.