Irska je poznata kao sedište mnogih velikih tehnoloških kompanija, a u tom sektoru zapošljava više od 100.000 ljudi. Prema izveštaju irskog nadzornog organa, samo dve kompanije, najverovatnije Epl i Majkrosoft, čine značajan deo poreza na prihode, što izaziva zabrinutost zbog prekomerne zavisnosti od tih firmi.
Evroposlanik Majkl Meknamara istakao je da Irska mora biti svesna pritisaka koji dolaze od tehnoloških giganata tokom njenog predsedavanja EU. On je naglasio potrebu za radom na paketu tehnološkog suvereniteta i smanjenju birokratije kako bi se pojednostavila pravila.
Predsedavanje EU takođe će se baviti pitanjem pristupa dece društvenim mrežama, što je dodatni izazov za irsku vladu. Opoziciona evroposlanica Lin Bojlan ukazala je na to da irski ekonomski model zavisi od američkih tehnoloških korporacija, što može stvoriti sukobe u digitalnoj politici.
Irska uživa reputaciju poštenog posrednika među diplomatama u Briselu, zahvaljujući prethodnim iskustvima u vođenju pregovora. Diplomate su pohvalile irsku vladu za fer pristup tokom pregovora o pravnom okviru za protok podataka između EU i SAD.
Ministarka za veštačku inteligenciju Niv Smit odbacila je kritike da Irska neće biti pošten posrednik. Tehnološke kompanije su jasno izrazile svoje zahteve tokom javnih konsultacija, tražeći pojednostavljenje pravila i odbacivanje suvereniteta koji bi isključio strane firme.
Kompanija Meta je pozvala Irsku da preuzme vodeću ulogu u oblikovanju evropske digitalne agende i naglasila važnost odnosa sa SAD. Istraživači su ukazali na prioritete velikih tehnoloških kompanija, koji se fokusiraju na deregulaciju i otvaranje tržišta EU.
