Advokat Čedomir Stojković objavio je da je uhapšen po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Kako pišu provladini mediji, on je uhapšen zbog pozivanja na nasilnu promenu vlasti u Srbiji.
Stojković je ovu informaciju podelio na društvenoj mreži Iks, bez dodatnog preciziranja o razlogu privođenja.
Vest o njegovom hapšenju prenose i režimski mediji, ali oni imaju i dodatne informacije – da je uhapšen zbog navodnog pozivanja na rušenje ustavnog uređenja.
„Advokat je uhapšen da je zbog niza objava na društvenim mrežama pozivao narod na obračun sa vlastima u cilju nasilne promene ustavnog uređenja. Stojković je u svojim objavama agitovao da se u Srbiji sprovede tzv. ‘Evro Majdan’ – koji podrazumeva nasilno svrgavanje najviših državnih organa i njihovih predstavnika poput scenarija koji se dogodio u Ukrajini 2014. godine“, napisao je Tanjug.
Tanjug navodi i da mu je određeno policijsko zadržavanje.
Više javno tužilaštvo više je puta tokom godina izdavalo naloge za hapšenje kritičara vlasti i to često zbog navodnog poziva na rušenje ustavnog uređenja.
Jedan od njih je i novinar, kolumnista i lekar Aleksandar Dikić. Stojković je javno govorio o ovom slučaju.
„NEMA krivičnog dela pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja! NEMA osnova za zadržavanje i pritvor… Nema krivičnog dela bez umišljaja, bez konkrentne namere za nasilnu promenu ustavnog uređenja. Jasno je da Dikić to nema i nije imao. Ne sme da bude ni policijskog zadržavanja ni pritvora ako nema opasnosti od ponavljanja krivičnog dela ili opasnosti od uticaja za svedoke/tragove krivičnog dela… U situaciji kada nikakve opasnosti nema, ni policijsko zadržavanje ni prtvor ne može da se određuje, već se pokrene postupak pa se u njemu na tenane i polako dokazuje ono što je predmet postupka – a okrivljeni se brani sa slobode. Pustite Dikića“, saopštio je Stojković na Iksu.
