U Srbiji se obrazovanje ne sme koristiti za političke ciljeve, poručuje Stanković

U Srbiji se obrazovanje ne sme koristiti za političke ciljeve, poručuje Stanković

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je naglasio da će se situacija proceniti ukoliko dođe do instrumentalizacije obrazovanja. On je istakao da je važno odvojiti obrazovanje od politike, posebno u interesu srednjoškolaca. Takođe je upozorio na posledice izostanaka sa nastave.

Stanković je u intervjuu za Politiku rekao da „hoće da veruje da su blokade deo prošlosti“. Sukobi političkog karaktera ne bi smeli da ometaju važne društvene sisteme, kao što je obrazovanje.

Na pitanje o protestu srednjoškolaca, naglasio je da bi trebalo da odvoje svoj politički stav od obrazovanja. „Zakon je jasan. Izostanci sa nastave će se bezuslovno evidentirati“, upozorio je.

U protekloj školskoj godini, 75 direktora škola podnelo je ostavke iz različitih razloga, dok je 25 direktora razrešeno na osnovu nalaza prosvetne inspekcije. Stanković je istakao da u Srbiji postoji 1.860 osnovnih i srednjih škola, a da je samo četiri odsto direktora podnelo ostavke.

Razlozi za smenu direktora su zasnovani na nalazima inspekcija i utemeljeni u zakonu. Blokade rada škola nisu zakonite, naglasio je Stanković.

Ugovori za nastavnike na određeno vreme definišu se prema potrebama nastavnog procesa. Direktorima škola je na odgovornost da procene nastavničke angažmane u skladu sa potrebama organizacije nastave.

Stanković je dodao da ne vidi politizaciju u neprodužavanju ugovora o radu. Kao direktor, bio bi odgovoran za organizaciju rada škole i ne bi bilo mesta za one koji opstruiraju nastavni proces.