Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da nema dug prema Međunarodnom monetarnom fondu, a da spoljnih dug zemlje iznosi 49 milijardi evra, a njegovo učešće u BDP-u iznosi 58,6 odsto i smanjeno je u odnosu na kraj 2024. kada je iznosilo 59,2 odsto.
NBS je u saopštenju povodom neistinitih medijskih navoda da je spoljni dug Srbije 50 milijardi evra i da su najveći dugovi prema domaćoj privredi, MMF-u i Kinezima, dodala da sredstva koja su bila planirana stend-baj aranžmanom sa MMF iz 2022. godine u ukupnom iznosu od 1,9 milijardi specijalnih prava vučenja (oko 2,4 milijarde evra), a koja su bila namenjena makroekonomskoj stabilnosti u uslovima svetske energetske krize, nisu povučena u celosti, već u iznosu od 1,2 milijarde evra kroz dve tranše zajedno posmatrano.
“Nakon završetka drugog razmatranja ovog programa, a s obzirom na akumuliranje znatnog iznosa deviznih rezervi, stvaranje fiskalnog prostora i održivo finansiranje platnog bilansa, u preostalom trajanju ovaj aranžman je bio tretiran kao aranžman iz predostrožnosti. U međuvremenu je taj aranžman zamenjen novim vidom saradnje u okviru Instrumenta za koordinaciju politika koji ne podrazumeva povlačenje finansijskih sredstava. Takođe, važno je naglasiti da alokacije specijalnih prava vučenja Međunarodnog monetarnog fonda nemaju obavezu vraćanja glavnice, već se samo kamata izmiruje na tromesečnom nivou, a imaju za cilj da utiču pozitivno na jačanje rezervi i otpornosti zemlje na eksterne rizike“, navodi se u saopštenju.
