EU će raspravljati o mogućem oduzimanju prava glasa Mađarskoj

EU će raspravljati o mogućem oduzimanju prava glasa Mađarskoj

Savet Evropske unije održaće saslušanje o mogućem gubitku prava glasa Mađarske u EU na sastanku koji će biti održan 27. maja, prema dnevnom redu objavljenom na sajtu Saveta.

To će biti osmo saslušanje o Mađarskoj otkako je Evropski parlament pokrenuo postupak po članu 7 protiv te zemlje 2018. godine. 

Član 7 Ugovora o EU omogućava suspenziju prava glasa u EU ako država članica sistematski krši osnovne principe Unije.

Saslušanje se održava u trenutku kada EU traži načine da zaobiđe Budimpeštu ako stavi veto na pristupanje Ukrajine EU. 

Visoka predstavnica Evropske komisije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas izjavila je 10. maja da Brisel ima alternativne planove u slučaju da Mađarska pokuša da blokira kandidaturu Ukrajine.

Mađarski premijer Viktor Orban je više puta blokirao ili odlagao pakete pomoći EU za Ukrajinu, dok se istovremeno protivio sankcijama protiv Rusije.