Porota jednog suda u američkoj državi Džordžiji je naložila nemačkoj kompaniji Bajer (Bayer), vlasnici američke firme Monsanto, da plati 2,1 milijardu dolara odštete čoveku koji kaže da je oboleo od raka zbog korišćenja njenog herbicida „Raundap“ (Raundap), saopštili su njegovi advokati.
To je najnovija presuda u dugotrajnoj seriji sudskih borbi protiv Monsanta, zbog pomenutog herbicida.
Taj agrohemijski gigant će se žaliti na presudu suda u Džordžiji, izrečenu u petak.
Dosuđena kazna uključuje odštetu od 65 miliona dolara i kaznenu odštetu od dve milijarde dolara, saopštile su advokatske firme „Arnold and Itkin LLP“ i „Kline and Spectre PC“. To je ;do sada jedna od najtežih kazni u predmetima zbog preparata Raundap.
Tužilac Džon Barns podneo je tužbu protiv Monsanta 2021, tražeći odštetu jer je dobio ne-Hodžkinov limfom. Advokat kompanije „Arnold and Itkin Kajl Findli“, vodeći advokat u ovom slučaju, rekao je da će presuda omogućiti bolje lečenje njegovog klijenta.
On je „srećan što je razotkrivena istina u vezi s tim proizvodom“, rekao je Findli za Asošijeted pres i tu presudu nazvao „važnom prekretnicom“ posle „još jednog primera Monsantovog odbijanja da prihvati odgovornost za trovanje ljudi tim toksičnim proizvodom“.
Nemački Bajer koji je kupio Monsanto 2018. godine, osporava tvrdnje da Raundap izaziva rak. Ali ta kompanija je pogođena sa više od 177.000 tužbi u vezi s tim herbicidom zbog kojeg je već platila 16 milijardi dolara odštete u nizu presuđenih slučajeva.
Monsanto je u saopštenju ipak naveo da je presuda „u sukobu s ogromnom težinom naučnih dokaza i konsenzusom regulatornih tela i njihovim naučnim procenama širom sveta“ i da je Raundap „u potpunosti bezbedan“.
Za razne useve, uključujući kukuruz, soju i pamuk, Raundap deluje i s genetski modifikovanim semenima koja se odupiru njegovom smrtonosnom efektu „ubice korova“. Omogućava poljoprivrednicima da proizvode više dok čuvaju zemljište, a i manje moraju da ga obrađuju.
Neke studije povezuju ključni sastojak „Raundapa“, glifosat, s rakom, iako je američka Agencija za zaštitu životne sredine rekla da nije verovatno da je taj herbicid kancerogen za ljude ako se koristi po uputstvima. Ipak, mnoge tužbe tvrde da Monsanto godinama nije upozoravao javnost na ozbiljne rizike od upotrebe tog svog sredstva.
Advokat Findli je rekao da dokazi koji se odnose na slučaj u Džordžiji pokazuju „dugogogodišnje zataškavanje“ i „zakulisne radnje“. On je optužio Monsanto da ignoriše nekoliko naučnih studija u vezi s toksičnošću Raundapa i rekao da je ta kompanija „pokušala da nađe načine da poriče vezu između svog proizvoda i ne-Hodžkinovog limfoma“.
Presuda od petka je četvrta u vezi sa Raundapom koju je tim advokata Findlija dobio do sada, od kojih je najvrednija bila u Filadelfiji u januaru 2024, sa ukupnom odštetom od 2,25 milijardi dolara. On je rekao da njegova advokatska kancelarija ima još „mnogo klijenata u sličnoj situaciji“, te nastavlja rad.
I Monsanto kaže da „ostaje posvećen procesuiranju slučajeva“, tvrdeći da sudski sporovi u vezi s ;Raundapom „jačaju bezbednost njegovih proizvoda“. Ta kompanija je saopštila da je pobedila na 17 od 25 najnovijih suđenja.
Bajer tvrdi da su troškovi sudskih sporova neodrživi i da bi mogli uticati na dostupnost „Raundapa“.