Globalna kriza medicinskog kiseonika: Plan za spas miliona života

Globalna kriza medicinskog kiseonika: Plan za spas miliona života

Svake godine oko 374 miliona ljudi širom sveta zavisi od medicinskog kiseonika, ali u siromašnijim zemljama manje od trećine pacijenata može da dobije ovu ključnu terapiju. U novom izveštaju, tim od preko 30 istraživača izneo je 52 preporuke za rešavanje globalne nestašice kiseonika, uključujući poboljšanje proizvodnje, skladištenja i distribucije, kao i obuku medicinskog osoblja i tehničara.

Kiseonik je neophodan u lečenju hitnih stanja, operacijama i hroničnih respiratornih oboljenja, ali njegov pristup ostaje ograničen. Pandemija COVID-19 dodatno je naglasila ove nedostatke, dovodeći do tragičnih odluka lekara u situacijama kada kiseonika nije bilo dovoljno. Pored povećanja proizvodnih kapaciteta, istraživači ističu da je podjednako važno održavanje i pravilna distribucija kiseonika unutar zdravstvenih sistema.

Jedan od ključnih problema u siromašnim zemljama jeste nedostatak funkcionalnih pulsnih oksimetara, uređaja koji mere nivo kiseonika u krvi. Ovi uređaji su od suštinskog značaja za pravovremeno prepoznavanje pacijenata kojima je kiseonik hitno potreban, ali su često skupi, neispravni ili nepristupačni. Takođe, studije pokazuju da mnogi pulsni oksimetri ne daju tačne rezultate kod osoba sa tamnijim tonom kože, što dodatno komplikuje dijagnostiku.

Osim medicinskih intervencija, izveštaj naglašava važnost preventivnih mera koje smanjuju potrebu za kiseonikom, kao što su vakcinacija, smanjenje zagađenja, prestanak pušenja i promocija zdrave ishrane. Nedostatak edukacije o upotrebi kiseonika takođe je izazov – pacijenti često ne razumeju njegov značaj i odbijaju terapiju, što može imati fatalne posledice.

Autori izveštaja apeluju na vlade, industriju i zdravstvene organizacije da zajedničkim naporima poboljšaju dostupnost kiseonika i održivost medicinske infrastrukture. Poseban fokus stavljen je na obuku inženjera i tehničara koji su ključni za održavanje opreme. „Ne želimo da buduće generacije lekara moraju da odlučuju ko će živeti, a ko umreti zbog nedostatka kiseonika,“ poručuje lekar iz Etiopije, naglašavajući hitnost rešavanja ovog globalnog problema.