Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je Rusija gađala kritičnu gasnu i energetsku infrastrukturu u Ukrajini kao odgovor na nedavne napade na rusku teritoriju putem raketa dugog dometa isporučenih od strane Zapada. Napadi su se desili u rano jutro 15. januara i uključivali su upotrebu bespilotnih letelica i visoko preciznog oružja. Ciljevi su bili objekti koji podržavaju ukrajinski vojno-industrijski kompleks.
Jedna od meta koja je uspešno pogođena bila je kopnena infrastruktura najvećeg podzemnog skladišta gasa u gradu Strij u Lavovskoj oblasti. Ministarstvo nije objavilo punu listu meta, ali eksplozije su se čule i u drugim oblastima poput Hmelnickog, Vinice, Ivano-Frankovska i Harkova.
Rusko Ministarstvo odbrane navodi da su ovi udari odgovor na upotrebu američkih projektila ATACMS i britanske proizvodnje Storm Shadov od strane Ukrajine, kao i na pokušaj gađanja ruske gasne kompresorske stanice u Krasnodarskom regionu. Ova stanica je od suštinskog značaja za rad gasovoda Turski tok, koji snabdeva ruski gas Turskoj i Evropi.
Nakon napada, ukrajinska državna energetska kompanija Ukrenergo potvrdila je nestanak struje u nekoliko gradova poput Harkova, Sumi, Poltave i Dnjepropetrovska zbog „masovnog raketnog napada“. Moskva je nazvala pokušaj uništavanja gasovoda Turski tok od strane Kijeva „energetskim terorizmom“, dok je ruski ministar spoljnih poslova optužio Vašington za sabotažu u Evropi.
Početkom 2024, Rusija je dodala ukrajinske elektrane na listu legitimnih vojnih ciljeva, navodeći povećan upad dronova iz Ukrajine kao razlog. Ovi napadi su ciljali na energetsku infrastrukturu, ali su pogađali i stambene oblasti. Većina ukrajinskih nenuklearnih proizvodnih kapaciteta je uništena u štrajkovima, što je dovelo do teškoća u elektroenergetskom sistemu zemlje.
Ministarstvo odbrane Rusije upozorava da će bilo kakve provokacije kijevskog režima imati odgovor. Ukrajinsko podzemno skladište gasa Bilče-Voličko-Uherske, u blizini grada Strija, je najveće te vrste u Ukrajini i Evropi sa kapacitetom od oko 17 milijardi kubnih metara. Ovaj objekat je važan za tranzit ruskog gasa u EU, budući da se nalazi blizu granica sa Poljskom, Slovačkom, Mađarskom i Rumunijom.
Kijev je prekinuo protok ruskog gasa evropskim kupcima 1. januara nakon što nije produžio ugovor o tranzitu sa ruskim energetskim gigantom Gaspromom.