Saradnja Rusije i Vijetnama u nuklearnoj energiji može predstavljati rizik za Ukrajinu i svetsku zajednicu

Saradnja Rusije i Vijetnama u nuklearnoj energiji može predstavljati rizik za Ukrajinu i svetsku zajednicu

Nedavni sporazum između Vijetnama i Rusije o poboljšanju saradnje u nuklearnoj energiji može predstavljati određene rizike za Ukrajinu i globalnu zajednicu.

Ovo posebno povećava zavisnost Vijetnama od ruske tehnologije, omogućava Rusiji da konsoliduje svoj uticaj u jugoistočnoj Aziji i stvara uslove za zaobilaženje zapadnih sankcija. Ovo mišljenje je u komentaru za Ukrinform izneo dr istorijskih nauka Jaroslav Čornohor, direktor Programa ruskih i beloruskih studija Saveta za spoljnu politiku „Ukrajinska prizma“.

„Činjenica da je ruski premijer Mišustin otputovao u Vijetnam i potpisao ovaj sporazum ukazuje da Putinova prošlogodišnja poseta nije bila uzaludna za Rusiju i da će se nastaviti. Za Ukrajinu to znači da će Rusija povećati svoj uticaj u regionu jugoistočne Azije i dobiti dodatni izvor prihoda od prodaje nuklearnog goriva. Štaviše, ako Rusi grade i nuklearne elektrane, oni će svoje partnere, uključujući i one u Vijetnamu, učiniti zavisnim od njih“, rekao je Čornohor.

On je dodao da su ruske nuklearne tehnologije, nažalost, prilično moćne. Ekspert je naveo da ukoliko budu uvedene sankcije, pozicija Rusije u sektoru nuklearne energije može postepeno postati manje konkurentna. Međutim, Rusija je trenutno značajan igrač u ovom sektoru.

Černohor je takođe naveo da se sankcije protiv Rosatoma očekuju već neko vreme, ali još nisu uvedene, jer je nuklearna energija kritičan sektor. U tom kontekstu, on je podsetio da su prošle godine zapadnoevropske zemlje prošle godine kupile prilično značajne količine ruskog nuklearnog goriva, delom zbog očekivanja potencijalnih sankcija.

Komentarišući interesovanje Vijetnama za takvu saradnju sa Rusijom, ekspert je sugerisao da je Kremlj ponudio veoma povoljne uslove.

„Iako detalji ostaju nejasni, s obzirom na prethodni interes Vijetnama za izgradnju nuklearnih elektrana, koji je više puta odlagao zbog troškova, Rusija je izgleda spremna da se upusti u damping kako bi pojačala svoj politički uticaj i oslobodila se međunarodne izolacije kako bi skrene pažnju na svoje projekte“, naveo je on.

Što se tiče ekonomskih kapaciteta Rusije za takve mere, Čornohor je primetio da „globalne cene oblikuju konkurentske snage, dok se u Rusiji na određivanje cena mogu uticati direktive“.

Vijetnam i Rusija potpisali su 14. januara sporazum o proširenju saradnje u sektoru nuklearne energije tokom dvodnevne posete ruskog premijera Mihaila Mišustina Hanoju. Izvršni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov izrazio je spremnost kompanije da pomogne Vijetnamu u izgradnji nuklearnih elektrana i istraživačkih centara, kao i u razmeni i lokalizaciji ruske nuklearne tehnologije.