Manojlović: Opozicija ne treba da se nameće na studentskim protestima

Manojlović: Opozicija ne treba da se nameće na studentskim protestima

Predlog Kreni-promeni predložio je plan za delovanje opozicije u pet tačaka, među kojima je predlog da opozicija ne treba da se nameće na studentskim protestima.

Kako je naveo lider ovog pokreta Savo Manojlović, studentski protesti imaju širi domet od bilo kog pojedinačnog opozicionog pokreta ili stranke, ali i od cele opozicije.

„Preuzimanje protesta može samo suziti prostor za uključivanje drugih društvenih grupa (nastavnici, profesori, poljoprivrednici, ekolozi…), koje sve više šire front pobune. Studenti su igrač na terenu koji razbija ovu vlast. U svakom napadu daju poene protivniku, a na svaki napad vlasti imaju odličnu odbranu. Ne menja se igrač koji melje protivnika igračem koji nikada nije pobedio režim na ulici“, naveo je Manojlović u pisanoj izjavi.

Opozicija i pokreti treba da, kako ističe Manojlović, poštuju taktiku koja pobeđuje i da ne isturaju svoje omladinske predstavnike kako bi na „kvarno preuzeli proteste“.

„Mladi iz stranaka i pokreta treba da podrže studentske proteste i da učestvuju, ali ne i da ih preuzimaju. To bi vodilo raskolu među studentima i opozicijom“, istakao je on.

Manojlović je naveo i da opozicija treba da podupire studentske zahteve i da poštujte strategiju, narativ i taktike studenata.

„To znači da nema širenja zahteva. Nema iskakanja sa taktikama. Nema zamene tema. Bar dok studenti i njihovi plenumi ne odluče drugačije. To znači poštovanje odluka zvaničnih plenuma protesta, a ne pojedinačnih studentskih pokreta. Opozicija treba da podupire zahteve studenata, ali ne treba da separatnim zahtevima razvodnjava njihovu borbu. Ukoliko ima dodatne ideje za unapređenje treba ih ponuditi studentima i poštovati njihovu volju. Opozicija treba na svaki način da podrži borbu za promene, ne očekujući ništa za uzvrat. Otvoreni smo za svu pomoć. Ne tražimo ništa. I šta god pomognemo nećemo isticati, osim ako studenti ne zatraže da se javno uključe“, naveo je on.

Manojlović je ukazao da opozicija treba da ima svoj prostor delovanja.

„Ovo ne znači pasivnost opozicije. Uloga opozicije je širenje narativa za promene, predlaganje konkretnih rešenja, davanje vizije društva koje ide ka promenama i izgradnja struktura sposobnih da iznesu promene. Politikom se bavimo da bi ideje u koje verujemo pobedile. To znači antikorupciju, vladavinu prava, ustavni patriotizam i ekološki čistu zemlju. Ako cela generacija ruši korumpirani režim koji bi Srbiju pretvorio u ekološku deponiju, to znači da smo na pola puta. Uloga opozicionih pokreta je razvoj stranačke infrastrukture koja može da širi ideju kroz terenski rad, podrži proteste kada treba ili ih sama organizuje – ali ne da ih krade. Konkretna rešenja opozicije treba da pruže osećaj stabilnosti svim društvenim grupama koje žele promenu, vodeći nas ka boljem društvu, a ne haosu ili ‘kalifu umesto kalifa’“, kazao je Manojlović.

Kako kaže, opozicija mora da razgovara i da uspostavi funkcionalnu saradnju – zatvoreni sastanci za razmenu ideja i sinhronizovane akcije koje donose promenu korumpiranog sistema.

„Manje je bitno da li su akcije jedinstvene, bitno je da su efikasne. Nisu potrebni isprazni medijski sastanci o lažnom jedinstvu gde se nameće volja drugima, a nakon sastanka se ruše partnerski mostovi. Mora se odustati od principa ‘Inclina aut morere’ (‘Pokloni se ili umri’). Svaki opozicioni potencijal i glas protiv režima mora biti funkcionalno usmeren. Zatvoreni sastanci opozicije na kojima će se usaglašavati rešenja, bez izlaska u medije. Zvaničan stav je da se zatvoreni sastanci ne komentarišu čak i ukoliko procure“, naveo je on.

Opozicija mora da sluša kritike građana, medija i analitičara, ali ne sme da se plaši donošenja stavova koji su rizični, a donose rezultate, smatra Manojlović i dodaje da „nije zadatak stranaka i pokreta da budu voljeni, već da kreiraju promenu“.

„Moramo preuzeti odgovornost za rezultate, a ne kriti se iza dobrih namera. Publika na košarkaškim utakmicama često traži šut iz nemoguće pozicije, ali igrač mora da uradi ono što je najbolje za tim. Ako nam je cilj promena Srbije, bitno je da pobedimo, a ne da brojimo koševe. Ovu utakmicu svi igramo za Srbiju“, kaže Manojlović.

On podseća da „sto hiljada građana već četiri godine redovno izlazi na proteste, noseći nadu promena“ i dodaje da je cilj opozicije da ovu energiju iz mobilisanja pretoči u organizovanje.

„Potrebno je da cela opozicija ima najmanje 50.000 ljudi u svojim strukturama, koji će postati pokretačka snaga promena i premrežiti celu Srbiju. To je zadatak opozicije i pokreta. Promena koju svi očekujemo nije moguća bez ljudi“, zaključio je on.