Saudijska Arabija vrši pritisak na visoke diplomate EU da ukinu sankcije Siriji nakon Asadovog pada

Saudijska Arabija vrši pritisak na visoke diplomate EU da ukinu sankcije Siriji nakon Asadovog pada

Saudijska Arabija je pozvala visoke evropske diplomate na skupu u nedelju da ukinu sankcije Siriji kako bi se podstakla obnova zemlje i njene ekonomije nakon prošlomesečnog svrgavanja predsednika Bašara Asada.

Evropske i bliskoistočne diplomate sastale su se u saudijskoj prestonici Rijadu da razgovaraju o budućnosti Sirije. SAD i evropske zemlje bile su oprezne zbog islamističkih korena novih sirijskih vladara – bivših pobunjenika koji su oterali Asada sa vlasti – i rekli su da okončanje sankcija zavisi od napretka političke tranzicije.

Privremena vlada koju predvode bivši pobunjenici obećala je da će preći na pluralistički, otvoreni sistem. Traži međunarodnu podršku dok zemlja pokušava da se oporavi od skoro 14 godina građanskog rata koji je ubio oko 500.000 ljudi i raselio polovinu predratnog stanovništva od 23 miliona. Novi sirijski ministar spoljnih poslova Asaad al-Šaibani prisustvovao je skupu u nedelju.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je da sankcije protiv „Asadovih privrženika koji su počinili ozbiljne zločine” moraju ostati na snazi.

Ali ona je pozvala na „pametan pristup sankcijama, pružajući brzu pomoć sirijskom stanovništvu. Sirijcima je sada potrebna brza dividenda od tranzicije vlasti. Ona nije precizirala, ali je najavila dodatnih 50 miliona evra (51,2 miliona dolara) nemačke pomoći za hranu, skloništa za hitne slučajeve i medicinsku negu.

Sjedinjene Države, Evropska unija i neke arapske zemlje počele su da uvode sankcije nakon Asadovog brutalnog gušenja pobune protiv njegove vladavine 2011. i pooštrile su ih kako je sukob prerastao u rat. Neki se odnose na pojedince u Asadovoj vladi, uključujući zamrzavanje imovine. Ali mnogi ciljaju na vladu uopšte, uključujući zabrane mnogih finansijskih i bankarskih poslova, kupovine nafte i ulaganja ili trgovine u nekim sektorima, osakaćujući širu ekonomiju.

Postoje izuzeci kada je u pitanju humanitarna pomoć, ali humanitarne organizacije kažu da prekomerno poštovanje finansijskih institucija otežava njihovo poslovanje.

Na skupu, saudijski ministar inostranih poslova princ Fejsal bin Farhan rekao je da bi trebalo ukinuti međunarodne i jednostrane sankcije Siriji.

Njihov nastavak „ometaće težnje bratskog sirijskog naroda da postigne razvoj i obnovu“, rekao je on. On je pohvalio dosadašnje korake privremene vlade, uključujući obećanja da će započeti politički proces „koji uključuje različite komponente“ sirijskog naroda.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas, koja je takođe prisustvovala sastanku, rekla je da evropske zemlje žele da vide vladu koja uključuje sve verske i etničke zajednice Sirije. „Želimo da vidimo i inkluzivnost žena u procesu, tako da su to stvari o kojima ćemo razgovarati“, rekla je ona.

Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan rekao je da će njegova zemlja, koja je snažno podržavala sirijsku opoziciju Asadu, pokušati da pomogne Siriji u normalizaciji odnosa sa međunarodnom zajednicom.

On je rekao da je važno uspostaviti „ravnotežu između očekivanja međunarodne zajednice i realnosti sa kojom se suočava nova administracija u Siriji“.

On je obećao tursku podršku novoj vladi, posebno u borbi protiv pretnji Islamske države. „Kao Turska, spremni smo da učinimo svoj dio kako bismo olakšali težak put koji je pred nama sirijskom narodu“, rekao je on u komentaru koje prenosi turska državna agencija Anadolu.

Prošle nedelje, Sjedinjene Države su ublažile neka od svojih ograničenja za Siriju, pri čemu je Ministarstvo finansija SAD izdalo opštu licencu, u trajanju od šest meseci, koja dozvoljava određene transakcije sa sirijskom vladom, uključujući prodaju energije i slučajne transakcije.

SAD su takođe odustale od nagrade od 10 miliona dolara koju su ponudile za hvatanje Ahmada al-Šarae, vođe sirijskih pobunjenika ranije poznatog kao Abu Mohamed al-Golani, čije su snage predvodile svrgavanje Asada prošlog meseca. Al-Sharaa je bio bivši visoki militant Al Kaide koji je raskinuo sa grupom pre mnogo godina i obećao inkluzivnu Siriju koja poštuje prava verskih manjina.

Pobunjenici su predvodili munjevitu pobunu koja je zbacila Asada 8. decembra i okončala decenijama dugu vladavinu njegove porodice.

Veliki deo sveta prekinuo je veze sa Asadom i uveo sankcije njegovoj vladi — i njenim ruskim i iranskim saveznicima — zbog navodnih ratnih zločina i proizvodnje stimulansa nalik amfetaminu Captagon, koji je navodno generisao milijarde dolara kao paketi malih belih pilula prokrijumčareni preko poroznih granica Sirije.

S obzirom na to da Asada nije u planu, nove vlasti Sirije se nadaju da će međunarodna zajednica uliti novac u zemlju kako bi obnovila svoju oštećenu infrastrukturu i ponovo učinila svoju ekonomiju održivom.