Majmuni, poput ljudi, poseduju urođenu sposobnost brzog otkrivanja zmija, a nova istraživanja ukazuju da su ljuskave kože ključni vizuelni znak koji primate navodi da prepoznaju ove opasne gmizavce.
Nobujuki Kavai, kognitivni naučnik sa Univerziteta Nagoja u Japanu, sproveo je eksperimente sa tri japanska makaka (Macaca fuscata) koji nisu imali prethodno iskustvo sa zmijama ili vodozemcima u stvarnom životu, već su bili izloženi samo slikama zmija u prethodnom istraživanju. Reakcije životinja na slike zmija bile su brže u poređenju sa slikama daždevnjaka u igri identifikacije sa nagradom.
Međutim, kada su slike daždevnjaka modifikovane tako da izgledaju kao da nose ljuskavu kožu, majmuni su reagovali podjednako brzo na te slike kao i na slike zmija. Čini se da je prisustvo ljuskave kože bilo ključni vizuelni stimulans.
Prethodna istraživanja su pokazala da odrasli, pa čak i deca, brzo reaguju na zakrivljena tela zmija bez udova u poređenju sa drugim vrstama vizuelnih stimulansa. Ovo ukazuje na to da je prisustvo zmijske kože dodatni faktor na koji se primati oslanjaju prilikom instinktivnog prepoznavanja opasnosti – što potvrđuje prethodnu studiju koja je pokazala da majmuni negativno reaguju na prisustvo zmijske kože.
Kavai ističe da su evolutivni preci primata razvili vizuelni sistem za identifikaciju krljušti karakterističnih za zmije, što objašnjava zašto su primati i ljudi sposobni brzo prepoznati zmije. Ovi nalazi pružaju uvid u evoluciju primata i mogu unaprediti razumevanje vida i evolucije mozga kod životinja, uključujući i nas.
Iako možda nismo svesni, zmije predstavljaju jednu od najvećih pretnji za ljude danas, odgovorne za veliki broj smrtnih slučajeva godišnje. Važnost prepoznavanja zmija ostaje ključna za opstanak ljudske vrste, a to objašnjava zašto bebe već u uzrastu od 7 meseci pokazuju reakciju mozga na slike zmija, čak i ako nikada pre nisu bile izložene tim životinjama.
Potrebno je dalje istraživanje kako bi se utvrdilo da li se rezultati sa primata mogu replicirati kod ljudi, ali postoji osnovana pretpostavka da je naš mozak povezan na sličan način kao kod primata. Ljuskava koža zmija može biti označitelj opasnosti.
Kavai zaključuje da su rezultati u skladu sa teorijom otkrivanja zmija, ističući da su zmije imale snažan uticaj na evoluciju vizuelnog sistema primata kako bi im omogućile brže i pouzdanije prepoznavanje zmija.