Aplikacija zasnovana na veštačkoj inteligenciji donosi kući skrining žutice kod beba

Aplikacija zasnovana na veštačkoj inteligenciji donosi kući skrining žutice kod beba

Prve dve do tri nedelje svog života, bebe moraju da se podvrgnu skriningu na neonatalnu žuticu (NNj). Obično uključuje česte posete klinici, što nije samo nezgodno, već bi ranjiva beba mogla biti izložena bolestima koje se prenose vazduhom.

Da bi rešio ovaj problem, tim predvođen Singapurskom opštom bolnicom (SGH), u saradnji sa poliklinikama SingHealth (SHP) i nacionalnom HealthTech agencijom Sinapke, razvio je aplikaciju za pametne telefone koja će roditeljima omogućiti da pregledaju svoje bebe na NNj, u udobnosti i bezbednosti svojih domova. Rad je objavljen u časopisu JAMA Netvork Open.

Trenutno se novorođenčad pregleda korišćenjem ručnog uređaja koji emituje svetlost za merenje žutilo bebine kože ili uboda pete da bi se dobio uzorak krvi.

Aplikacija, BiliSG, dobila je ime po bilirubinu, žutom pigmentu koji je rezultat prirodnog raspada crvenih krvnih zrnaca koji uzrokuje žutu nijansu koja se vidi kod žutice. Koristi model mašinskog učenja za predviđanje nivoa bilirubina kod novorođenčadi iz multietničke Azije kroz analizu boje kože. Snimanjem slika čela, grudi i abdomena bebe kamerom pametnog telefona sa posebno dizajniranom nalepnicom za kalibraciju boja, algoritam aplikacije može analizirati žutilo kože kako bi precizno predvideo nivoe bilirubina.

Glavni istraživač, klinički asistent profesor Alvin Ngeov, viši konsultant, Odeljenje za neonatalnu i razvojnu medicinu, SGH, rekao je: „Aplikacija za skrining neonatalne žutice nije nova. Većina njih, međutim, uzima samo jednu referentnu tačku kao što je čelo da se utvrdi da li novorođenče ima žuticu.

„Zapravo, novorođenče sa žuticom može imati različit stepen žutila na različitim delovima tela. Štaviše, druge aplikacije su razvijene u drugim zemljama za bebe koje mogu imati tonove kože koji se razlikuju od onih kod lokalnog stanovništva, što je faktor To nas je podstaklo da razvijemo sopstvenu aplikaciju, BiliSG.

Studija je sprovedena u dve faze: faza 1 od juna 2022. do oktobra 2023. bila je fokusirana na razvoj aplikacije i početno kreiranje modela mašinskog učenja, dok je validacija modela obavljena u fazi 2 od novembra 2023. do juna 2024. godine.

Za fazu 2, tokom iterativnog razvoja modela mašinskog učenja, SGH i SHP su regrutovali 352 klinički stabilna beba rođena u 35 nedelja trudnoće ili više iu roku od 21 dana starosti. Upisana beba su podvrgnuta tri oblika testova na žuticu.

Za treći test, fotografije čela, grudi i stomaka snimljene su pomoću BiliSG-a zasnovanog na pametnom telefonu. Kada je model mašinskog učenja finalizovan u aprilu 2024. godine, još 194 novorođenčadi su prospektivno regrutovano da dalje validiraju aplikaciju. Tim je otkrio da je aplikacija dala slične rezultate u poređenju sa postojećim metodama NNj testiranja, sa 100% osetljivošću.

Viši autor klinički vanredni profesor (dr.) Tan Ngiap Chuan, direktor istraživačkog instituta i primarne zdravstvene zaštite (PCRI), SHP i potpredsednik, istraživanje, SingHealth-Duke NUS Akademski klinički program porodične medicine (FM ACP), dodao je, „Ovaj novi alat će promeniti igru u brizi za bebe u Singapuru i šire. On će transformisati način na koji štitimo mozak zdravlje beba tako što će obezbediti da roditelji pažljivo prate njihovu žuticu u prikladnom okruženju i uz zaštitu i nadzor njihovih porodičnih lekara putem telemedicine.“

Neonatalna žutica je stanje koje pogađa 60% termina i 80% nedonoščadi. Neke etničke grupe imaju veću učestalost. Pojavljuje se kada beba ima visok nivo bilirubina u krvi jer njihova jetra možda nije dovoljno razvijena da ukloni supstancu.

Stanje je obično samoograničavajuće i nivoi bilirubina obično dostižu bezbedne nivoe nakon prve dve do tri nedelje bebe. Međutim, preporučuje se rano otkrivanje i redovno praćenje jer teška žutica može izazvati trajno oštećenje mozga i druge dugoročne komplikacije, kao što su intelektualne i motoričke smetnje, kao i kašnjenje u razvoju.

Endi Ta, glavni direktor podataka i direktor analitike podataka i veštačke inteligencije, Sinapke je rekao: „Verujemo da tehnologija, posebno veštačka inteligencija, može da transformiše industriju zdravstvene zaštite. Naša saradnja sa našim partnerima u zdravstvu, kao što su SGH i SHP, je vođena naša zajednička vizija da inoviramo i poboljšamo pružanje zdravstvene zaštite, na kraju poboljšajući ishode pacijenata Iako je trenutno u fazi testiranja, razvoj aplikacije BiliSG ilustruje kako to možemo iskoristiti AI tehnologije da pomognu roditeljima da prate žuticu svoje bebe iz udobnosti svojih domova.“

U budućnosti, tim razmatra sprovođenje dalje validacije aplikacije na širem spektru operativnih sistema pametnih telefona i specifikacija kamere, kao i pilot studiju za procenu kliničke izvodljivosti aplikacije.