SAD ne pronalaze vezu „Havanskog sindroma“ sa stranim silama, ali dve špijunske agencije kažu da je to moguće

SAD ne pronalaze vezu „Havanskog sindroma“ sa stranim silama, ali dve špijunske agencije kažu da je to moguće

Američke obaveštajne službe nisu pronašle dokaze koji povezuju stranu silu sa misterioznim povredama „Havanskog sindroma“ koje su prijavile neke američke diplomate i drugo vladino osoblje, iako dve agencije sada kažu da je moguće da je strani protivnik razvio ili čak upotrebio oružje odgovorno za povrede.

Zaključak, koji odražava ranu istragu, sledi pregled koji je sprovelo sedam obaveštajnih agencija ili odeljenja koje su ispitivale slučajeve povreda mozga i drugih simptoma koje su prijavile američke diplomate i drugi vojni i vladini službenici, koji su postavili pitanja o umešanosti stranog protivnika.

U novoj proceni koju su u petak objavile američke obaveštajne službe, pet od sedam agencija je zaključilo da je malo verovatno da iza povreda stoji strani protivnik.

Dve agencije su, međutim, došle do drugačijeg zaključka, utvrdivši da postoji mogućnost da je strana sila razvila ili čak upotrebila oružje koje je sposobno da nanese prijavljene povrede. Takav uređaj bi se verovatno oslanjao na akustičnu energiju, mikrotalasne pećnice ili drugu vrstu usmerene energije.

Simptomi koji uključuju glavobolje, probleme sa ravnotežom i poteškoće sa razmišljanjem i spavanjem prvi put su prijavljeni na Kubi 2016. godine – što je dovelo do oznake „Havanski sindrom“ – a kasnije od strane stotina američkog osoblja u više zemalja.

Bajdenova administracija se suočila sa pritiskom da sprovede istragu nakon izveštaja američkog osoblja o značajnim povredama mozga i drugim simptomima nakon što je na meti, kako neki sugerišu, pokušaja da se uznemiravaju i povređuju Amerikanci koji rade u inostranstvu. Ali zvaničnici nisu uspeli da nađu objašnjenje.

U novoj proceni, dve agencije, koje zvaničnici nisu identifikovali, nisu našle dokaze koji povezuju bilo koju specifičnu epizodu sa tehnologijom koju je razvila Rusija ili neka druga zemlja, već su svoje nalaze zasnivale na razumevanju razvoja i sposobnosti stranog oružja.

Jedna od agencija je otkrila da postoji „otprilike izjednačena šansa“ da je strana vlada upotrebila takvo oružje ili prototip uređaja u „malom, neutvrđenom“ broju slučajeva koji utiču na američko osoblje.

Druga agencija je utvrdila da iako je moguće da je neka strana sila razvila takvo oružje, malo je verovatno da je ono bilo raspoređeno u bilo kom od slučajeva prijavljenih vlastima.

Novi nalazi objavljeni u petak predstavljaju „promenu ključnih presuda nekih obaveštajnih komponenti“ što pokazuje potrebu za dodatnom istragom, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Šon Savett u saopštenju.

„Naš fokus na ovim prioritetima ostaje nepokolebljiv i mora se nastaviti“, rekao je Savett. „Od vitalnog je značaja da američka vlada nastavi kritičko istraživanje, istražuje verodostojne incidente i ojača napore za pružanje blagovremene nege i dugoročnog kliničkog praćenja.

Obaveštajni zvaničnik koji je obavestio novinare o novoj proceni umanjio je značaj promene, napominjući da su dve agencije koje su držale otvorenom mogućnost da je strana vlada razvijala ili koristila oružje odgovorno za povrede izrazile „malo poverenje“ u svoje nalaze.

Zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti prema pravilima koja je utvrdila Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe, primetio je da su druge nacionalne bezbednosne agencije bile sigurnije u svoju odlučnost da strane vlade nisu umešane i da su određene obaveštajne tragove pronašle neke Američki obaveštajci su doveli u sumnju bilo kakvu stranu umešanost.

„Nema obaveštajnih podataka koji povezuju stranog glumca sa bilo kojim konkretnim događajem“, rekao je zvaničnik novinarima.