Sahrana Džimija Kartera: Pet predsednika okupilo se u trenutku poštovanja, Tramp i Obama razmenjuju reči

Sahrana Džimija Kartera: Pet predsednika okupilo se u trenutku poštovanja, Tramp i Obama razmenjuju reči

Dok su ulazili u prednje klupe u Nacionalnoj katedrali, obučeni u tamna odela i uglavnom svečanih lica, pet sadašnjih i bivših predsednika okupilo se na sahrani Džimija Kartera. Za uslugu koja je trajala više od sat vremena, svađa, pritužbe i neprijateljstvo koji su obeležili njihove suparničke kampanje i različite politike ustupili su mesto trenutku poštovanja za jednog od njih.

Barak Obama i Donald Tramp, prva dvojica iz grupe koja su zauzela svoja mesta u četvrtak, rukovali su se i dugo razgovarali. Tramp, bivši predsednik koji će ponovo preuzeti Ovalni kabinet za 11 dana, nagnuo se i pažljivo slušao svog prethodnika, uprkos političkim ponorima između njih. S vremena na vreme, njih dvoje su se smejali.

Obama, koji je prisustvovao bez svoje supruge Mišel, delio je klupu u drugom redu sa bivšim predsednicima Džordžom V. Bušom i Bilom Klintonom, zajedno sa njihovim supružnicima. Predsednik Džo Bajden i prva dama Džil Bajden stigli su poslednji i seli u klupu ispred njih.

Članovi ekskluzivnog predsedničkog kluba su se najbolje ponašali. Vezani predsedništvom, oni retko kritikuju jedni druge ili sadašnjeg stanara Bele kuće – iako je Tramp često prekršio ta pravila. On je poslednjih dana hvalio i kritikovao Kartera, a požalio se da će zastave i dalje biti na pola koplja u čast preminulom predsedniku tokom njegove inauguracije.

U jednom naizgled hladnom trenutku, Tramp je podigao pogled kada je potpredsednica Kamala Haris — koju je pobedio na novembarskim izborima — ušla u katedralu, ali se nije pomerio da je pozdravi dok su ona i suprug Dag Emhof seli direktno ispred njega i Melanije Tramp. Niti ga Haris nije priznao.

Posle servisa, Emhoff se okrenuo i rukovao se sa Trampom.

Obama, sa Trampom na levoj strani, takođe se okrenuo nadesno da ćaska sa Bušom. Klinton je, sa suprugom Hilari, bio poslednji od bivših predsednika koji je zauzeo mesto, a takođe je i razgovarao sa Bušom.

Bela kuća je saopštila da su se bivši predsednici takođe sastali privatno pre nego što su zauzeli svoja mesta.

Sahrane su među retkim događajima koji okupljaju članove predsedničkog kluba. Na neki način, bivši predsednik Džerald Ford je takođe bio tamo: Fordov sin Stiven je pročitao hvalospev Karteru koji je Ford napisao pre nego što je umro 2006.

Zauzeti ličnim aktivnostima, dobrotvornim poduhvatima i ponekad unosnim govorničkim svirkama, bivši lideri se ne druže često. Svi oni dobro poznaju protokol državnih sahrana — svaki je učestvovao u planiranju svog.

Tokom sahrane 2018. za Džordža H.V. Buš, tadašnji predsednik Tramp, sedeo je sa svojim prethodnicima i njihovim supružnicima, uključujući Karterove, a interakcije su bile krute i ponekad nezgodne.

Ovog puta se činilo da Tramp takođe nije komunicirao sa Hilari Klinton, koju je pobedio na izborima 2016.

Tramp je sedeo u klupi ispred svog bivšeg potpredsednika Majka Pensa — jedan od retkih puta da su se poklopili na događajima otkako je Pens odbio da poništi rezultate izbora 2020. nakon što je Tramp izgubio od Bajdena. Njih dvoje su se rukovali, ali više od toga nisu govorili. Pensova supruga, Karen, izgleda da izbegava kontakte sa novoizabranim predsednikom.

Tramp, koji je u velikoj meri izbegavao kontakt sa bivšim predsednicima tokom svog prvog mandata – i naglašeno nije tražio njihov savet – kritikovao je bivše predsednike republikanaca, posebno porodicu Buš, zbog čega je postao neugodan član kluba bivših predsednika. Sam Karter nije posebno voleo da bude član kluba, ponekad kritikujući njegovu ustaljenu tradiciju.

Mnogi prošli predsednici su izgradili odnose sa svojim prethodnicima, uključujući Bila Klintona, koji se obratio Ričardu Niksonu za savet o ruskoj politici, i Harija S. Trumana, koji je tražio savet od Herberta Huvera.

Jedan od prvih poziva Obame nakon što su američke snage ubile Osamu bin Ladena 2011. bio je Džordžu V. Bušu da proširi vest da je misija obavljena, rekla je Kejt Andersen Brauer, autor knjige „Tim petorice: Klub predsednika u Trampovo doba.”

„To je najusamljeniji posao na svetu, tako da obično posežu i oslanjaju se jedni na druge“, rekao je Andersen Brauer. „Ali Tramp to nije imao u prvom mandatu, tako da će ovo biti samo još četiri godine u kojima neće zavisiti ni od koga ko je bio pre njega.

Ona je napomenula da je Karter proveo godine kao ponosni vašingtonski autsajder i da je preskočio otkrivanje sopstvenog portreta kako bi izbegao da bude u istoj prostoriji sa čovekom koji ga je pretukao 1980. godine, predsednikom Ronaldom Reganom.

„Karter i Tramp, iako imaju najmanje zajedničkog oko svega ostalog, slični su“, rekao je Andersen Brauer, „u tome kako pristupaju govorenju onoga što zapravo misle.