UN predviđaju rast svetske privrede od 2,8 odsto u 2025

UN predviđaju rast svetske privrede od 2,8 odsto u 2025

Svetska ekonomija odolela je sukobima i inflaciji prošle godine i očekuje se da će porasti za 2,8 odsto u 2025, saopštile su u četvrtak Ujedinjene nacije.

U „Svetskoj ekonomskoj situaciji i izgledima 2025.“, ekonomisti UN-a su napisali da su njihova pozitivna predviđanja bila vođena snažnom, iako usporavajućom prognozom rasta za Kinu i Sjedinjene Države, kao i snažnim performansama koje se očekuju za Indiju i Indoneziju. Očekuje se da će Evropska unija, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo doživjeti skroman oporavak, navodi se u izvještaju.

U izveštaju se navodi da je američka ekonomija nadmašila očekivanja prošle godine zahvaljujući potrošnji potrošača i javnog sektora, ali se očekuje da će rast usporiti sa 2,8% na 1,9% ove godine.

U izveštaju se ističe da Kina vidi da se njen sopstveni snažan rast blago usporava sa 4,9% u 2024. na 4,8% u 2025. zbog niže potrošnje i slabosti sektora nekretnina koje ne uspevaju da nadoknade javne investicije i snagu izvoza. Ovo primorava vladu da donese politiku za podizanje tržišta nekretnina, borbu protiv duga lokalne samouprave i povećanje potražnje.

„Smanjenje kineskog stanovništva i rastuće trgovinske i tehnološke tenzije, ako se ne reše, mogli bi potkopati srednjoročne izglede za rast“, ​​navodi se u izveštaju.

UN su prošlog januara prognozirale da će globalni ekonomski rast u 2024. biti 2,4%. U četvrtak je rečeno da se procenjuje da je stopa veća, na 2,8%.

Oba ostaju ispod stope od 3% koju je svet video pre nego što je pandemija COVID-19 počela 2020.

Predviđa se da će evropski rast ove godine postepeno rasti nakon slabijeg učinka od očekivanog u 2024. Japan je spreman da se oporavi iz perioda bliske recesije i recesije. Očekuje se da će Indija imati jake izglede za južnu Aziju, sa predviđanjem regionalnog rasta od 5,7% u 2025. i 6% u 2026. godini.

Indijska prognoza rasta od 6,6 odsto za 2025. je podržana solidnom privatnom potrošnjom i rastom investicija, navodi se u izveštaju.

„Globalno smanjenje siromaštva u poslednjih 30 godina bilo je vođeno snažnim ekonomskim učinkom. Ovo je posebno tačno u Aziji, gde su brz ekonomski rast i strukturna transformacija omogućili zemljama poput Kine, Indije i Indonezije da postignu smanjenje siromaštva bez presedana po obimu i obimu“, navodi se u izveštaju.