Sve je bilo dobro u Los Anđelesu u utorak oko 10 sati ujutro.
Manje od 24 sata kasnije, 2.925 hektara Pacific Palisadesa izgorelo je u požaru koji se naziva najgorim požarom u Južnoj Kaliforniji od 2011.
Još tri požara su se zapalila u ovoj oblasti, a jedan, Eaton Fire, zahvatio je još više od 2.000 hektara.
Vatrogasci od srede ujutru nisu uspeli da obuzdaju nijednu zapaljenu oblast, saopštila je vatrogasna služba Los Anđelesa.
Izgorelo je više od 1.000 objekata, najmanje dve osobe su poginule, a požar bi mogao da se pogorša u narednim satima.
Kaliforniji požari nisu nepoznati, ali ova situacija je drugačija i posebno opasna iz nekoliko razloga.
Malo je požara u istoriji Kalifornije koji su upali u tako ogromna područja gustog, urbanog stanovanja.
Klimatski naučnik sa UCLA Daniel Svain proglasio je to „urbanom vatrenom olujom“ dok je u utorak ujutro ocenio žive slike Eaton Fire u razvoju.
Možda najbolje istorijsko poređenje, požar u tunelu iz 1991. koji je harao na više od 1.500 hektara Ouklenda, bio je manji od bilo kojeg od dva ogromna požara u Los Anđelesu. U njemu je poginulo 25 ljudi, a povređeno je 150, i to je treći najsmrtonosniji i treći najrazorniji požar u istoriji Kalifornije.
Pravi broj ovonedeljnih požara biće poznat tek kasnije.
Svain je rekao da su on i više kolega procijenili da bi požar Palisades Fire mogao biti najskuplji zabilježen u SAD, zbog broja objekata koji gore i činjenice da su te kuće neke od najskupljih na svijetu.
„Razmatramo ono što će, po mom mišljenju, verovatno postati najskuplja katastrofa šumskih požara u Kaliforniji, ako ne i nacionalna istorija, zajedno sa nizom drugih superlativa“, rekao je Svejn.
Snažna oluja je zahvatila plamen tokom utorka i srede ujutro, sa udarima vetra koji su dostizali i do 90 milja na sat, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.
Tokom perioda od dva i po sata tokom noći, veličina požara Palisades se više nego udvostručila, prema izveštajima vatrogasne službe.
U utorak uveče vetrovi su bili toliko snažni da letelice koje ispuštaju vodu i retardante nisu mogle da lete.
To je fenomen na koji su naučnici upozorili: Smrtonosna kombinacija jakih vetrova i suvog, otvorenog zemljišta – kao što je grmlje koje trenutno zapljuskuje plamen u Los Anđelesu – što dovodi do požara koji mogu da se kreću brže nego što hitne službe mogu da prate.
„Svakako je neobično koliko brzo raste“, rekao je za Business Insider Daglas Keli, stručnjak za šumske požare u britanskom Centru za ekologiju i hidrologiju.
„Definitivno je mnogo brže nego što pretpostavljam da je mnogo ljudi očekivalo u tom području u to vreme.“
Studija objavljena u časopisu Science u oktobru prošle godine otkrila je da, iako se samo oko 3% američkih požara u periodu od skoro dve decenije može smatrati „brzim požarima“, oni su napravili neproporcionalne količine štete.
„Najrazorniji i najsmrtonosniji požari u istoriji SAD takođe su bili brzi“, napisali su autori studije, predvođeni Dženifer Balč sa Univerziteta Kolorado Boulder.
Između 2001-2020, brzi požari su činili 78% požara uništenih zgrada i punih 61% troškova suzbijanja – ili 18,9 milijardi dolara, napisali su naučnici. I oni su sve češći, kaže studija.
Vetar je bio loša sreća. Ali drugi primarni faktor brzih eksplozija požara – gorivo – snažno je povezan sa klimatskom krizom.
Poslednje dve zime u južnoj Kaliforniji su zapravo bile prilično vlažne sa obilnim padavinama i poplavama, što je veliki deo problema.
Obilne padavine podstakle su eksploziju trave i grmlja, što je primarno gorivo za požar u južnoj Kaliforniji. Zatim je u poslednjih nekoliko meseci bilo vrlo malo padavina u oblasti, što je naglo osušilo svu tu vegetaciju.
Keli je rekao da su ti suvi uslovi učinili Palisade posebno podložnim požaru koji se brzo širi.
Ovo je deo rastućeg fenomena koji Svejn naziva „hidroklimatski udar“ ili vremenski udar.
Kako globalne temperature rastu, mnogi delovi sveta, posebno Kalifornija, doživljavaju sve nasilnije promene između ekstremno vlažnih i ekstremno suvih uslova.
Isti spoj vremenskih udara i ekstremnih vetrova bio je iza logorske vatre, rekao je Svain.
Taj požar u novembru 2018. u Pradise-u u Kaliforniji bio je najsmrtonosniji i najrazorniji u istoriji države, uništivši 18.804 strukture i ubivši 85 ljudi.