Nippon Steel je čvrsto stajao u vezi sa predloženom kupovinom US Steel vrednom 15 milijardi dolara, izjavio je u utorak izvršni direktor Eiji Hašimoto nakon što je predsednik Džo Bajden blokirao potez najvećeg japanskog proizvođača čelika.
„Nema razloga niti potrebe za odustajanjem“, rekao je on novinarima u sedištu kompanije u Tokiju. „Uvereni smo da je to očigledno korisno za obe nacije.
Iako je priznao da napori mogu potrajati, on je naglasio da je najnovija pravna akcija kompanija u SAD ključni razvoj događaja.
Nippon Steel Corp. i US Steel podneli su u ponedeljak federalne tužbe osporavaju odluku Bajdenove administracije kao ignorisanje „vladavine zakona“.
U odvojenim tužbama u Apelacionom sudu SAD za Distrikt Kolumbija i Okružnom sudu SAD za Zapadni okrug Pensilvanije, čeličani su osporili potez Bajdenove administracije, ističući da će akvizicija „pojačati, a ne ugroziti nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država“.
Blokirajući transakciju u petak, Bajden je rekao da američke kompanije koje proizvode čelik moraju „da nastave da vode borbu u ime američkih nacionalnih interesa“.
Zagovornici preuzimanja, koje se pojavilo pre više od godinu dana, kažu da je Japan saveznik SAD, kao i vrhunski investitor u američke kompanije.
Oni takođe tvrde da udruživanje Nippon Steel-a i US Steel-a čini održivu snagu u industriji kojom sada dominiraju Kinezi, stvarajući radna mesta i ekonomski uticaj do milijardu dolara.
Hašimoto je ponovio da su Nipon Stil i Ju-Es Stil bili „ujedinjeni kao jedno“ u želji za sporazumom. Obojica smatraju da je Bajdenova odluka nezakonita i nevažeća, i nadaju se da će dobiti razumevanje za svoj trud, rekao je on novinarima.
Američko tržište ostaje ključni deo globalne strategije Nippon Steel-a, rekao je Hašimoto.
Korporacija US Steel je optužila Bajdenovu administraciju za mešanje.
„Mi ćemo energično braniti naša prava da završimo ovu transakciju i obezbedimo budućnost US Steel-a“, rekao je proizvođač sa sedištem u Pitsburgu u nedavnom saopštenju.
Japanski premijer Šigeru Išiba takođe podržava sporazum, poričući bilo kakve bezbednosne zabrinutosti.
Bajden napušta Belu kuću 20. januara, ali se i budući predsednik Donald Tramp protivi kupovini.
Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama koji je ranije razmatrao sporazum nije postigao konsenzus o mogućim rizicima za nacionalnu bezbednost.
CreditSights grupe Fitch kategorisao je protivljenje sporazumu kao prvenstveno političko, uz napomenu da US Steel može ostati „samostalna kompanija“, koja će imati koristi od nedavnog rasta cena čelika.
„Ukratko, US Steel ne mora nužno da bude prodat“, navodi se u analizi od ponedeljka.