Otkrivanje kako meteorološki uslovi izazivaju promene u koncentraciji sitnih čestica u atmosferi

Otkrivanje kako meteorološki uslovi izazivaju promene u koncentraciji sitnih čestica u atmosferi

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Atmospheric and Oceanic Science Letters izveštava o značajnom napretku u proučavanju odnosa između meteoroloških uslova i koncentracija finih čestica u atmosferi (PM 2.5).

Zagađenje vazduha je veliki globalni izazov, u kojem je PM 2,5 kritični zagađivač. Varijacije u koncentracijama PM 2,5 ne utiču samo na kvalitet atmosferske sredine, već imaju direktan uticaj na zdravlje ljudi. Stoga se istraživanje uzroka promene koncentracije PM 2,5, posebno uticaja meteoroloških uslova, pojavilo kao vruća tema u naučnim istraživanjima.

U ovoj novoj studiji, meteorološka polja su dobijena korišćenjem dva skupa podataka za analizu razlika u simuliranoj koncentraciji PM 2,5. Rezultati su pokazali da je meteorološko polje imalo snažan uticaj na nivoe koncentracije i prostornu distribuciju simuliranog zagađenja. Takođe, jedan od izvora podataka je rezultirao relativno manjim greškama simulacije, omogućavajući preciznije modeliranje koncentracija PM 2,5.

Na osnovu konstruisanog zajedničkog sistema asimilacije podataka, istraživački tim je kvantitativno procenio uticaj različitih meteoroloških polja na simulirane koncentracije PM 2,5 i otkrio ključne uloge specifičnih meteoroloških faktora kao što su brzina vetra, temperatura, relativna vlažnost i visina graničnog sloja u akumulaciju, održavanje i disipaciju zagađivača.

Primetno je da je temperatura na visini od 2 m pokazala pozitivnu korelaciju sa koncentracijom PM 2,5 u severnom delu Kine i negativnu korelaciju u južnom delu zemlje.

Sistem asimilacije zglobova pokazao je svoju sposobnost da efikasno i lako apsorbuje višemomentna posmatranja. Eksperimentalni rezultati sa sistemom asimilacije pokazali su da on može efikasno da smanji nesigurnost u predviđanjima PM 2,5 tokom epizoda zagađenja istovremeno optimizujući početne masene koncentracije i emisije.

Prema prof. Tianu, autoru odgovarajuće studije, ovo otkriće pruža nove ideje i metode za poboljšanje tačnosti predviđanja PM 2,5. Štaviše, ima značajan značaj za formulisanje efikasnijih strategija prevencije i kontrole zagađenja vazduha.