SAD su u ponedeljak ublažile neka ograničenja sirijskoj prelaznoj vladi kako bi dozvolile ulazak humanitarne pomoći nakon što su islamistički pobunjenici prošlog meseca zbacili sirijskog lidera Bašara Asada.
Američko ministarstvo finansija izdalo je opštu licencu, u trajanju od šest meseci, koja dozvoljava određene transakcije sa sirijskom vladom, uključujući prodaju energije i slučajne transakcije.
Taj potez ne ukida sankcije naciji koja je pogođena više od decenije rata, ali ukazuje na ograničenu podršku SAD novoj prelaznoj vladi.
Opšta licenca naglašava posvećenost Amerike da osigura da njene sankcije „ne ometaju aktivnosti za zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba, uključujući pružanje javnih usluga ili humanitarnu pomoć“, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Od Asadovog svrgavanja, predstavnici novih de fakto vlasti u zemlji rekli su da će nova Sirija biti inkluzivna i otvorena za svet.
SAD su postepeno ukinule neke kazne otkako je Asad otišao iz Sirije radi zaštite u Rusiji. Bajdenova administracija je u decembru odlučila da odustane od nagrade od 10 miliona dolara koju je ponudila za hvatanje vođe sirijskih pobunjenika čije su snage dovele do svrgavanja Asada prošlog meseca.
Ovo saopštenje usledilo je nakon sastanka u Damasku između lidera Hajat Tahrir al-Šama, ili HTS-a, Ahmada al-Šarae, koji je nekada bio povezan sa Al Kaidom, i najvišeg američkog diplomate za Bliski istok, Barbare Lif, koja je predvodila prva američka diplomatska delegacija u Siriji od Asadovog svrgavanja. SAD i UN su odavno označile HTS kao terorističku organizaciju.
HTS je predvodio munjevitu pobunu koja je zbacila Asada 8. decembra i okončala decenijama dugu vladavinu njegove porodice. Od 2011. do pada Asada, sirijski ustanak i građanski rat ubili su oko 500.000 ljudi.
Veliki deo sveta prekinuo je diplomatske odnose sa Asadom zbog njegovog obračuna sa demonstrantima i sankcionisao njega i njegove ruske i iranske saradnike.
Infrastruktura Sirije je oštećena, a u zemlji su nestale struje, a oko 90% njenog stanovništva živi u siromaštvu. Otprilike polovina stanovništva neće znati odakle će doći njen sledeći obrok, jer inflacija raste.
Pritisak za ukidanje sankcija je rastao poslednjih godina jer humanitarne agencije nastavljaju da smanjuju programe zbog zamora donatora i ogromnog zemljotresa 2023. koji je potresao Siriju i Tursku. Potres je ubio preko 59.000 ljudi i uništio kritičnu infrastrukturu koja nije mogla da se popravi zbog sankcija i prekomernog poštovanja, uprkos tome što su SAD najavile neka humanitarna izuzeća.