Rusija više nema nijednu podmornicu u Sredozemnom moru nakon što je povukla svoju poslednju preostalu, Novorosijsk, iz Sirije 2. januara.
U publikaciji se navodi da je Rusija povukla podmornicu klase Kilo Novorosijsk (B-61) kroz Gibraltarski moreuz u noćnim satima 2. januara. To je potvrdila portugalska mornarica 4. januara.
Rusija drži podmornice u Sredozemnom moru od 2013. godine, a njihova operativna grupa za Sredozemno more uvek je uključivala jednu ili više podmornica klase Kilo. Bili su stacionirani u Tartusu, u Siriji, ali nijedna podmornica tamo nije pozivala otprilike od 3. decembra 2024. godine.
Zamena za Novorosijsk, ako postoji, još uvek se nalazi u Severnom moru i čeka tranzit na jug u Sredozemno more. Ovaj čamac klase Improved-Kilo, za koji se veruje da je Krasnodar (B-265), ali verovatno Možajsk (B-608), primećen je kako napušta Baltik 31. decembra 2024.
Ruska pomorska baza u Tartusu bila je ključni deo ruskog vojnog i političkog uticaja na Bliskom istoku i u Africi. Smanjeno prisustvo ratnih brodova i podmornica u Sredozemnom moru će verovatno smanjiti ovaj uticaj.
Rusija može tražiti da Tartus zameni drugom bazom. Govorilo se o tome da Rusija pregovara sa novom sirijskom vladom o zadržavanju baze, ali nema znakova toga na terenu. Razgovara se o drugim mogućim lokacijama, uključujući Bengazi, Tobruk ili Al-Burdi. Ove gradove u istočnoj Libiji kontroliše Halifa Haftar koji podržava Rusija. Međutim, takav posao nije potvrđen, a nema ni jasnih znakova bilo kakve nove gradnje.
Rusija je blizu dogovora sa novim rukovodstvom u Siriji o očuvanju dve svoje važne vojne baze nakon pada režima Bašara el Asada.
Prema rečima portparola ukrajinske mornarice Dmitra Pletenčuka, Rusi su u sirijskoj bazi Tartus držali podmornice, fregatu, nosače raketa i velike desantne brodove. On je takođe potvrdio da je Ruska Federacija izgubila bilo kakvu kontrolu nad Sredozemnim morem.