Britanski istraživači su iskopali oko 200 otisaka dinosaurusa starih 166 miliona godina u nalazu za koji se veruje da je najveći u Velikoj Britaniji.
Timovi sa univerziteta Oksford i Birmingem došli su do „uzbudljivog“ otkrića u kamenolomu u Oksfordširu u centralnoj Engleskoj nakon što je radnik naišao na „neobične izbočine“ dok je mehaničkim kopačem skidao glinu nazad, navodi se u novom dokumentarcu Bi-Bi-Sija.
Lokacija ima pet obimnih staza, sa najdužom kontinuiranom stazom koja se proteže više od 150 metara (490 stopa).
Veruje se da je četiri od pet otkrivenih staza napravio dinosaurus biljojedi dugog vrata, najverovatnije cetiosaurus.
Peti skup tragova verovatno pripada devet metara dugom megalosaurusu mesožderu poznatom po svojim karakterističnim stopalima sa tri prsta sa kandžama, prema Univerzitetu u Birmingemu.
„Retko je naći ih toliko na jednom mestu, a retko je naći i tako obimne staze“, rekla je za AFP Ema Nikols iz Prirodnjačkog muzeja Univerziteta Oksford.
To područje bi moglo da se pokaže kao jedno od najvećih svetskih lokacija za praćenje dinosaurusa, dodala je ona.
Otkriće će biti prikazano u televizijskom dokumentarcu Bi-Bi-Sija „Kopanje za Britaniju“, koji će biti emitovan 8. januara.
Tim od 100 ljudi predvođen akademcima iz Oksforda i Birmingema iskopao je tragove tokom jednonedeljnog iskopavanja u junu.
Novi otisci prate manje otkriće u toj oblasti 1997. godine, kada je tokom vađenja krečnjaka otkriveno 40 setova, a neki putevi su dostizali dužinu i do 180 metara.
Istraživači su snimili 20.000 fotografija najnovijih otisaka stopala i napravili detaljne 3D modele lokacije koristeći fotografije dronom iz vazduha.
Nadamo se da će otkriće pružiti tragove o tome kako su dinosaurusi interagovali, kao i o njihovoj veličini i brzinama kojima su se kretali.
„Znanje da je ovaj pojedinačni dinosaurus hodao po ovoj površini i ostavio upravo taj otisak je tako uzbudljivo“, rekao je Dankan Mardok iz Oksfordskog muzeja za BBC.
„Možete da zamislite kako se probija, izvlačeći noge iz blata dok je išao“, dodao je on.
Ričard Batler, paleobiolog sa Univerziteta u Birmingemu, rekao je da bi neke slučajne vremenske prilike mogle biti razlog zašto su tragovi tako dobro očuvani.
„Ne znamo tačno… ali može biti da je došlo do oluje koja je naišla, nanijela gomilu sedimenata na vrh otisaka stopala i značila da su oni sačuvani, a ne da budu samo isprani“, rekao je on.
Radnik u kamenolomu Geri Džonson, čija je budnost pokrenula iskopavanje, rekao je da je iskustvo bilo očaravajuće.
„Mislio sam da sam ja prva osoba koja ih je videla. I bilo je tako nadrealno – malo trnce, zaista“, rekao je.