Gruzijska predsednica poziva pristalice da se okupe u rezidenciji uoči inauguracije naslednika

Gruzijska predsednica poziva pristalice da se okupe u rezidenciji uoči inauguracije naslednika

Predsednica Gruzije Salome Zurabičvili pozvala je svoje pristalice da se okupe u blizini njene rezidencije u glavnom gradu Tbilisiju, uoči inauguracije novoizabranog predsednika Mihaila Kavelašvilija.

„Pozdrav iz palate Orbelijani. Ovde sam, ostaću ovde, ovde ću i prenoćiti. Sutra u 10:00 očekujem vas kod palate Orbelijani, a odatle ću saopštiti kakav će biti sutrašnji dan. Objasniću šta će biti naredni dani i kako će izgledati dani pobede“, navela je Zurabičvili u svom obraćanju.

U subotu uveče, nakon što je administracija Zurabičvilijeve objavila obraćanje od 34 sekunde, stotine ljudi su se solidarisale sa predsednikom u ulici Atanieli. Oni su u njenu rezidenciju došli sa protestne akcije na aveniji Rustaveli.

Napominje se da bi Mihail Kavelašvili, koga su poslanici vladajuće partije Gruzijski san izabrali za šestog predsednika zemlje, trebalo da položi zakletvu 29. decembra u 11 časova u zgradi parlamenta.

Zurabičvili odbija da podnese ostavku. Ona izjavljuje da će ostati jedini legitimni predstavnik vlasti u zemlji do održavanja novih parlamentarnih izbora.

Opozicione stranke u potpunosti podržavaju njene zahteve. Tokom protekle nedelje, oni su obavljali konsultacije.

Opozicija je izrazila spremnost da „fizički” zaštiti predsednika u palati Orbelijani.

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze upozorio je da će predsednica biti krivično odgovorna ako odluči da raspiše nove parlamentarne izbore iz bilo kog razloga koji nije predviđen zakonom.

On je takođe naveo da će Zurabičvili, ako odbije da napusti rezidenciju nakon Kavelašvilijeve inauguracije, biti nasilno odveden i odveden u popravni dom.

Kako je preneo Ukrinform, premijer Irakli Kobahidze je 28. novembra saopštio da Gruzija odbija da se uključi u pregovore o članstvu u EU i da odbija finansijsku pomoć Evropske unije do 2028. godine.

Ovakav stav vlade izazvao je negodovanje javnosti, što je dovelo do masovnih protesta u Tbilisiju i drugim gradovima širom zemlje. Specijalne snage policije rasturale su učesnike demonstracija vodenim topovima i suzavcem, što je dovelo do privođenja i premlaćivanja desetina ljudi, uključujući aktiviste i predstavnike medija.

Sjedinjene Države su uvele sankcije za 20 gruzijskih zvaničnika, uključujući ministre i poslanike, zbog podrivanja demokratije. Nekoliko evropskih zemalja, posebno Ukrajina, takođe je primenilo restriktivne mere protiv jednog broja gruzijskih političara.