Ovo je sijalica koja najduže gori na svetu i mogla bi nas sve nadživeti

Ovo je sijalica koja najduže gori na svetu i mogla bi nas sve nadživeti

Postoji svetlo koje se nikada ne gasi… pa, skoro nikada.

Od pronalaska komercijalnih sijalica krajem 19. veka, jedna sijalica je nadmašila sve druge. 2025. godine mogao bi da uđe u 124. godinu radnog veka.

Kada je tačno proizvedena sijalica od 60 vati i godina kada je prvi put upaljena, malo je nejasno, ali prema Ginisovoj knjizi rekorda, takozvana Centennial Light je sijalica koja najduže gori na svetu.

Trenutno baca slab narandžasti sjaj u vatrogasnoj stanici u Kaliforniji, poput srećne ‘noćne lampe’ koja se retko gasila tokom svih godina svog života.

Stalno osvetljenje je svedočanstvo o snazi i dugovečnosti prvih komercijalnih sijalica na svetu, i već dugi niz godina gori na kameri uživo na mreži kako bi svi mogli da vide. Prema članku Nev Iorker-a iz 2016. godine, sijalica je nadživela tri moderne veb kamere.

U 2015. godini, Livermore Firefighters Foundation proslavila je stogodišnjicu svetla za više od milion sati službe.

Godine 2021., inženjer po imenu Martin Kikta, predsednik MAK Electro-Optics, proučavao je anatomiju Centennial sijalice i predvideo da bi, ako nastavi da emituje 4 vata ili manje, mogla da traje još jedan vek.

Uporni izvor svetlosti postao je poznat 1970-ih kada ga je novinska istraga za Herald njuz bacila u krug za sijalicu sa najdužim gorenjem na svetu.

Prema lokalnim izveštajima, sijalica je prvi put poklonjena vatrogasnom domu u Livermoru u Kaliforniji 1901. godine, a iako je nekoliko puta menjala lokacije tokom decenija, sijalica je još uvek u lokalnoj vatrogasnoj službi.

Novinski izveštaj iz 1972. tvrdi da je sijalica ‘upaljena’ 1902. godine, ali zvanični Ginisov svetski rekord navodi da gori od 1901. godine.

Isključen je samo kada je to bilo potrebno ili slučajno.

„Ostavljeno je 24 sata dnevno da se razbije mrak kako bi dobrovoljci mogli da pronađu svoj put“, rekao je šef vatrogasne službe u Livermoru novinaru Majku Danstanu za članak Herald Njuza iz 1972. godine.

„Nikada nije isključen, osim otprilike nedelju dana kada su ljudi iz VPA predsednika Ruzvelta preuredili vatrogasnu kuću još 30-ih godina i nekoliko puta kada smo imali nestanak struje.

Danas su sijalice sa žarnom niti poznate po svom kratkom veku, ali delom zato što se redovno pale i gase, što izlaže volframovu žicu unutra brzom širenju i skupljanju.

Centennial sijalicu je napravila kompanija Shelbi i sadrži ugljenično nit koja se ne troši tako lako kao volfram. Čak i dalje, volfram je postao favorit za sijalice u 20. veku, jer je mogao bolje da toleriše izlaganje kiseoniku nego ugljeniku.

Shelbi sijalica je ručno duvana, a njena debela ugljenična žica se bezbedno čuva u vakuumu, gde održava stabilan sjaj male količine vata.

Reklama za Shelbi lampu. U drugim reklamama za Šelbi lampu su takođe navedene „lampe bilo kog napona od 30 do 250” sa „efikasnošću od 3 do 4 vata [sic lumena/vat]” i „najdužim životnim vekom uz najveću ekonomičnost”. ( Martin Kikta, informationdisplai.org, 2021 / The Centennial Light Organization)

Niko još ne zna da li LED sijalice mogu nadmašiti Shelbi sijalice, ali danas se kaže da prosečno LED svetlo traje do 50.000 sati, što je skoro šest godina. Čak i ako traju do 100.000 sati (što neki sumnjaju da bi mogli), to je nešto više od decenije svetlosti.

Biće potrebno mnogo više od toga da se takmiči sa Centennial sijalicom.