Ruski naučnici u završnoj fazi razvoja vakcine protiv raka

Ruski naučnici u završnoj fazi razvoja vakcine protiv raka

Ruski naučnici su u završnoj fazi razvoja revolucionarne vakcine protiv raka koja bi trebalo da bude objavljena naredne godine, prema informacijama koje je preneo Aleksandar Gintsburg, vođa Istraživačkog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja.

Institut Gamalej je prethodno stvorio vakcinu Sputnjik V protiv Covida-19 u avgustu 2020. godine, što je bila jedna od prvih vakcina tog tipa na svetu.

Gintsburg je u intervjuu za RT Roman Kosarev izjavio da je razvoj vakcine protiv raka povezan sa brzim napretkom u oblasti vakcinacije protiv Covida. Istakao je da je već obrađeno sedam patenata, naglašavajući da je tehnologija u potpunosti domaća.

Proces razvoja nove vakcine prolazio je kroz nekoliko faza, počevši sredinom 2022. godine kada su istraživači prepoznali potencijal tehnologije mRNA koja je osnova mnogih vakcina protiv Covida.

Nova vakcina predstavlja terapeutsku vakcinu namenjenu pacijentima sa dijagnostikovanim rakom, čime se podstiče imunološki sistem pacijenta da napada maligne ćelije. Ova vakcina omogućava citotoksičnim limfocitima da prepoznaju strane proteine na tumorskim ćelijama i unište ih.

Gintsburg je istakao da nova vakcina predstavlja personalizovani proizvod, prilagođen individualnim potrebama svakog pacijenta zbog specifičnosti svakog tumora.

Efikasnost nove vakcine pokazana je u lečenju miševa sa modelom melanoma, dok se trenutno radi na razvoju modela za lečenje drugih oblika karcinoma, uključujući karcinom pluća ne-malih ćelija.

Gintsburg je najavio da će se oko septembra 2025. godine započeti sa primenom vakcine u Institutu za onkološka istraživanja Hertsen i Centru za rak Blokhin, što će omogućiti testiranje i evaluaciju efikasnosti na ograničenoj grupi pacijenata pre šire primene u zdravstvenim ustanovama širom zemlje.