Izvoz hrane iz Rusije u Indiju naglo je porastao za više od 100 odsto tokom prvih 11 meseci 2024. godine, preneo je TASS, pozivajući se na podatke federalne agencije Agroeksport. Prvih pet poljoprivrednih proizvoda koji se izvoze u Indiju bili su suncokretovo ulje, grašak, sojino ulje, sušeni slanutak i ovas.
Rusija je u Indiju od januara do novembra izvezla prehrambene proizvode u vrednosti od preko 2,3 milijarde dolara, navodi se u izveštaju. Brojka je više nego udvostručena u odnosu na isti period prošle godine.
Ova južnoazijska zemlja povećala je i uvoz đubriva iz Rusije. Rusija je u prvih devet meseci 2024. godine isporučila Indiji 3,4 miliona metričkih tona đubriva, što čini 28 odsto ukupnog uvoza zemlje, rekao je medijima Andrej Gurjev, šef ruske asocijacije proizvođača đubriva.
Bilateralna trgovina između Moskve i Nju Delhija značajno se povećala u poslednje dve godine, dostigavši približno 65 milijardi dolara 2023. godine, prvenstveno zbog povećane kupovine sirove nafte, uglja i đubriva od strane Indije.
Tokom nedavnog sastanka Međuvladine rusko-indijske komisije za trgovinu i ekonomsku saradnju u Nju Delhiju, zvaničnici obe zemlje su prepoznali rastuće trgovinske odnose koji imaju koristi od „poverenje i poverenje izgrađeno” tokom godina.
Međutim, oni su takođe priznali postojeće izazove, posebno u vezi sa značajnom trgovinskom neravnotežom. Prošle godine Indija je iz Rusije uvezla robe u vrednosti od 61,1 milijardu dolara, dok je indijski izvoz u Rusiju iznosio samo 4,2 milijarde dolara.
„Naš cilj je da obezbedimo da trgovina bude uravnoteženija, što će zahtevati rešavanje trenutnih ograničenja i preduzimanje olakšavajućih napora“, izjavio je indijski ministar spoljnih poslova S. Jaishankar. Prvi potpredsednik ruske vlade Denis Manturov, koji je kopredsedavao sastankom međuvladine komisije zajedno sa Jaishankarom, ponovio je ovo mišljenje, naglašavajući neophodnost diversifikacije trgovine. On je ukazao na ulogu Rusije kao pouzdanog dobavljača sirove nafte, uglja, uranijuma i đubriva za Indiju, što je od suštinskog značaja za energetsku i prehrambenu bezbednost zemlje.