SAD i Velika Britanija osuđuju suđenja civilima na vojnim sudovima u Pakistanu

SAD i Velika Britanija osuđuju suđenja civilima na vojnim sudovima u Pakistanu

Sjedinjene Države i Velika Britanija izrazile su duboku zabrinutost zbog presuda izrečenih od strane pakistanskih vojnih sudova za 25 civila, pristalica bivšeg premijera Imrana Kana, zbog njihove navodne umešanosti u nerede 9. maja 2023. godine.

Američki Stejt department saopštio je da suđenja civilima na vojnim sudovima „nedostaju sudska nezavisnost, transparentnost i garancije pravičnog procesa“. Pozvali su pakistansku vladu da poštuje pravo na pravično suđenje i međunarodne pravne standarde.

Slično tome, britanski Forin ofis je izrazio zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti i nezavisne kontrole, ističući da takvi procesi podrivaju pravo na pravično suđenje. Londonski zvaničnici apelovali su na Pakistan da ispuni svoje obaveze prema Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima.

Pakistanske vlasti su saopštile da su presude, koje uključuju kazne zatvora u trajanju od dve do deset godina, „oštar podsetnik“ građanima da ne smeju uzimati zakon u svoje ruke. Vojni sudovi osudili su učesnike nasilnih protesta koji su usledili nakon hapšenja Imrana Kana u maju prošle godine.

Opoziciona stranka Tehreek-e-Insaf (PTI), na čijem čelu je Khan, osudila je presude i zatražila da civilima bude suđeno na redovnim sudovima. Vlada premijera Šehbaza Šarifa nije direktno odgovorila na međunarodne kritike, dok je državna televizija prikazala ljude koji podržavaju osude, opisujući ih kao pravednu kaznu za napade na vojna postrojenja.

Incidenti iz 9. maja uključuju napade na vojni štab u Ravalpindiju, vazdušnu bazu u Mianvaliju, i paljenje zgrade Radio Pakistana. Kritike na račun vojnog sudstva u ovom slučaju dolaze i od Evropske unije, kao i domaćih aktivista za ljudska prava.