Ako ste zapeli za nečim što biste mogli da igrate sa članovima porodice ili prijateljima, zašto ne biste drevnu igru na ploči pronađenu u Shahr-i Sokhti na jugoistoku Irana? Skoro 50 godina nakon što je iskopan 1977. godine, stručnjaci su razradili pravila igre.
Ono što se pretpostavlja da je kompletan set, uključujući dasku, 27 komada, 20 kružnih prostora za držanje tih delova i 4 kocke sa kružnim oblicima ugrađenim u njih, pronađeno je iz groba starog oko 4.500 godina. Iako je slična drugoj igri iz vremena koja se zove Kraljevska igra Ura, bilo je dovoljno razlika koje su otežavale poznavanje preciznih pravila.
Informatičar Sem Jelveh sa Univerziteta u Eseksu u Velikoj Britaniji, zajedno sa nezavisnim arheologom Hoseinom Moradijem, koristio je kombinaciju fizičkih dokaza i modeliranja da bi došao do razumnog skupa verovatnih pravila.
„Otkrivanjem značenja određenih delova igre, ova studija ima potencijal da preoblikuje naše razumevanje društvenih igara na Bliskom istoku“, pišu istraživači u svom radu.
„Predložena pravila imaju za cilj da budu istorijski tačna i da daju značaj svakoj komponenti table za igru.“
Koristeći druge društvene igre iz tog perioda kao početnu tačku, uključujući Kraljevsku igru Ura i Jirofta, istraživači su koristili modele verovatnoće da bi odredili uloge pronađenih komada: dva seta od po 10 komada „trkača“ – po jedan set za svaki od dva igrači – kao i komadi nalik zvezdama koji deluju kao ‘sigurne kuće’ i komadi u obliku čunjeva koji su mogli da se koriste kao ‘blokatori’.
Ploča podseća na zmiju, sa glavnim delom gde se postavljaju delovi, delom mosta koji služi kao put do preživljavanja, a zatim trećim delom za glavu i rep zmije. Igrači bi bacali kockice da bi unapredili svoje figure i kretali se po tabli brže od protivnika.
Naravno, ne možemo sa sigurnošću da znamo kako se ova igra igrala – ali nova pravila se poklapaju sa tablom, figurama i kockicama, i dobro su rangirana u smislu originalnosti i sposobnosti ponavljanja kada su testirana sa 50 modernih igrača.
„Predložena drevna pravila ne uvode originalna pravila koja se koriste na tabli [Shahr-i Sokhta], već predlažu kako se igra mogla igrati, na osnovu našeg razumevanja hipotetičkih pravila igre Ur i analize [ Shahr-i Sokhta] komadi igre“, pišu istraživači.
Dostigavši vrhunac u trećem milenijumu pre nove ere, Shahr-i Sokhta je bio jedan od najznačajnijih gradova svog vremena na istočno-iranskoj visoravni, a društvena igra koja je ovde pronađena datira se oko 2600-2400 godina pre nove ere.
Više od stotinu sličnih igara iz približno istog perioda pronađeno je u ovom delu sveta, koje se razlikuju u pogledu materijala od kojih su napravljene i rasporeda table – svedočanstvo o popularnosti provođenja vremena u ovom delu sveta. način.
„Arheolozi ovu vrstu igre nazivaju „igra dvadeset kvadrata“ ili „igra dvadeset““, pišu istraživači. „Još uvek ne znamo tačan naziv igre, jer se svaka kultura može drugačije odnositi na nju.
Istraživanje bi trebalo da bude objavljeno u Iranu: časopis Britanskog instituta za persijske studije, sa preštampom dostupnim na mreži.