Američki ambasador u Srbiji, Kristofer Hil, izjavio je da nema najava o uvođenju sankcija kompaniji Naftna industrija Srbije (NIS), uprkos zabrinutostima zbog ruskog vlasništva nad jedinom rafinerijom u zemlji. Ova izjava umanjila je strahove da bi sankcije mogle ugroziti energetsku sigurnost Srbije.
„Nema najava da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a, ali postoji zabrinutost da li rusko vlasništvo na neki način finansira rat. Ova pitanja se pažljivo razmatraju, ali konačna odluka neće uticati na srpsku privredu“, rekao je Hil.
Dok Srbija uspešno diversifikuje snabdevanje naftnim derivatima, gasna situacija u Evropi postaje sve teža. Ukrajina je najavila obustavu tranzita ruskog gasa od 1. januara, što ugrožava snabdevanje Italije, Austrije, Mađarske i posebno Slovačke.
Slovački premijer Robert Fico razgovarao je sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o nastavku isporuka gasa, dok je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski osudio ovu posetu, tvrdeći da doprinosi finansiranju ruske vojne mašinerije.
Istovremeno, Mađarska pokušava da zadrži ukrajinsku rutu snabdevanja, predlažući tehničke modifikacije kojima bi gas koji stiže u Ukrajinu bio tretiran kao mađarski. Premijer Viktor Orban dobio je garancije Bugarske za snabdevanje preko Balkanskog toka, ali upozorava da je diversifikacija puteva ključna.
S druge strane, Moskva optužuje Kijev za dodatno komplikovanje situacije i poručuje da je spremna za nastavak isporuka, dok Evropska unija ostaje pod pritiskom da osigura energetsku stabilnost.
Dodatni izazov dolazi iz Katara, koji preti smanjenjem isporuka gasa ukoliko članice EU primene novu direktivu o oporezivanju emisija štetnih gasova. Evropska energetska bezbednost suočava se sa ozbiljnim rizicima, a pregovori su ključni za izbegavanje eskalacije krize.