Islamski savet Rusije povukao kontroverznu odluku o poligamiji nakon reakcija javnosti

Islamski savet Rusije povukao kontroverznu odluku o poligamiji nakon reakcija javnosti

Najveći islamski organ Rusije je povukao kontroverzni dokument koji je dozvoljavao muslimanskim muškarcima da imaju više žena. Ova odluka je doneta nakon reakcija na društvenim mrežama i od strane zvaničnika, koji su istakli da ruski zakoni zabranjuju poligamiju.

Savet učenjaka Duhovne uprave muslimana Rusije je izdao fetvu 17. decembra, postavljajući vanredne uslove pod kojima je muslimanskim muškarcima dozvoljeno da sklope „verske brakove“ sa više od jedne žene.

Prema dokumentu, muškarac može imati do četiri žene pod uslovom da svakoj pruži „jednaku materijalnu podršku“ i obezbedi poseban životni prostor, kao i „jednako vreme“ za svaku od njih.

Glavni zahtev za dozvolu poligamije je da sve žene dobijaju fer i jednak tretman od strane svog supruga, navodi se u dokumentu. Ističe se da „verski islamski brak ne predstavlja pravno priznat entitet od strane države i ne proizvodi nikakve pravne posledice“, naglašavajući da fetva ne menja norme ruskog bračnog prava.

Ova presuda je izazvala kritike zvaničnika i običnih Rusa na internetu. Kiril Kabanov, član predsedničkog Saveta za ljudska prava, optužio je DUM za pokušaj nametanja šerijatskog prava i „drsko nepoštovanje“ ruskog Ustava.

Nina Ostanina, šefica parlamentarnog odbora za porodična pitanja, izjavila je da fetva podriva ruski sekularizam, dok je poligamija suprotna „našem osnovnom moralu i tradicionalnim vrednostima“.

Moskovski muftija Ildar Aljautdinov je negirao tvrdnje da je dokument legalizovao poligamiju i narušio ustavni princip sekularizma. On ističe da fetva samo „objašnjava“ islamske kanone i ponavlja da „verski brak nema pravnu snagu u Rusiji“.

U ponedeljak su nekoliko ruskih novinskih agencija izvestile da je kancelarija generalnog tužioca obavestila DUM da je fetva nezakonita prema ruskim zakonima i da je u suprotnosti sa „državnom porodičnom politikom“.

Nekoliko sati kasnije, DUM je najavio povlačenje fetve, pozivajući se na obaveštenje tužilaca i „reakciju ruske javnosti“.

„Božja volja. Savet naučnika ne vidi svrhu uključivanja u raspravu o ovom pitanju“, napisao je predsednik saveta Šamil Aljautdinov na Telegramu.

Oko 10% Rusa su muslimani. Regioni sa većinskim muslimanskim stanovništvom uključuju Čečeniju, Dagestan i Ingušetiju na Severnom Kavkazu, kao i Tatarstan i Baškortostan na zapadu Rusije. U mnogim velikim gradovima postoji značajna muslimanska manjina, među kojima su i radnici migranti iz centralne Azije.