Alchajmerova progresija povezana je sa oslobađanjem mikroglijalnih lipida

Alchajmerova progresija povezana je sa oslobađanjem mikroglijalnih lipida

Istraživači iz Centra za napredna naučna istraživanja u CUNI Graduate Centru otkrili su ključni mehanizam koji povezuje ćelijski stres u mozgu sa napredovanjem Alchajmerove bolesti. Studija, koja je objavljena u časopisu Neuron, ističe važnost mikroglije, primarne imune ćelije mozga, u zaštitnim i štetnim reakcijama koje su povezane sa ovom bolešću. Mikroglija, poznata i kao prvi odgovor mozga, sada se prepoznaje kao ključni tip ćelija u patologiji Alchajmerove bolesti. Njena uloga je dvostruka – dok neke mikroglije štite zdravlje mozga, druge mogu pogoršati neurodegeneraciju.

Pinar Aiata, glavni istraživač studije, istraživao je funkcionalne razlike između ovih mikroglijalnih populacija. Cilj je bio identifikovati štetne mikroglije u Alchajmerovoj bolesti i pronaći načine za njihovo terapijsko ciljanje. Njihovo istraživanje je otkrilo da aktivacija puta stresa poznatog kao integrisani odgovor na stres podstiče mikrogliju na proizvodnju i oslobađanje toksičnih lipida. Ovi lipidi mogu naneti štetu neuronima i progenitorima ćelija oligodendrocita, što su ključne ćelije za funkcionisanje mozga i igraju važnu ulogu u Alchajmerovoj bolesti.

Blokiranje ovog stresnog odgovora ili puta sinteze lipida pokazalo se efikasno u preokretanju simptoma Alchajmerove bolesti u pretkliničkim modelima. Ana Fluri, članica Ajatine laboratorije i doktorska studentkinja sa biološkim programom CUNI postdiplomskih studija, ističe važnost ovog otkrića. Ciljanje ovog puta može otvoriti nove mogućnosti za lečenje, zaustavljajući proizvodnju toksičnih lipida ili sprečavajući aktivaciju štetnih mikroglijalnih fenotipova.

Leen Aljaiousi, takođe član Ajatine laboratorije i doktorski student sa biološkim programom CUNI postdiplomskih studija, naglašava da takvi tretmani mogu značajno usporiti ili čak preokrenuti napredovanje Alchajmerove bolesti, pružajući nadu milionima pacijenata i njihovim porodicama. Ova studija predstavlja značajan korak u razumevanju ćelijskih osnova Alchajmerove bolesti i ističe važnost mikroglijalnog zdravlja za održavanje ukupne funkcije mozga.