TNF inhibitori sprečavaju komplikacije kod dece sa Kronovom bolešću

TNF inhibitori sprečavaju komplikacije kod dece sa Kronovom bolešću

Rani tretman pedijatrijske Kronove bolesti lekovima protiv faktora nekroze tumora može značajno smanjiti rizik od perianalnih fistula, posebno iscrpljujuće komplikacije Kronove bolesti.

Istraživači Mičigenske medicine potvrdili su ovaj nalaz koristeći prospektivne podatke.

Rezultujući rad „Rani tretman antagonistom faktora nekroze tumora sprečava razvoj perianalne fistule kod dece sa Kronovom bolešću: Post-hoc analiza RISK studije“, pojavljuje se u Gut.

Prethodna retrospektivna studija istog tima utvrdila je vezu između ranog lečenja i smanjene verovatnoće perianalnih fistula.

To istraživanje, međutim, nije moglo da potvrdi da su anti-TNF lekovi, konkretno, izazvali smanjeni rizik od komplikacija.

„Ranije se moglo samo reći da je postojala povezanost između ranog lečenja i smanjenog rizika od perianalnih fistula, ali sada imamo stvarni vremenski okvir“, rekao je dr Džeremi Adler, klinički profesor pedijatrijske gastroenterologije na Univerzitetu. iz Mičigena i glavni autor rada.

„Prošli put smo takođe sakupili gomilu različitih lekova. Ovaj put smo ih razdvojili i otkrili da su anti-TNF lekovi posebno oni koji sprečavaju perianalne fistule.“

Oko 40.000 dece u Sjedinjenim Državama pati od Kronove bolesti. Među tim pacijentima, oko 1 od 3 će razviti perianalne fistule.

Perianalne fistule su tuneli koji se razvijaju u blizini anusa. Oni mogu da izazovu bol i drenažu i povećaju verovatnoću da će pacijentu biti potrebna stoma, uređaj koji preusmerava stolicu u kesu na stomaku umesto da ima pražnjenje creva u toaletu. Oni takođe dolaze sa povećanim rizikom od morbiditeta jer pacijenti mogu razviti infekcije ili oštećenje organa.

Ove iscrpljujuće i bolne komplikacije češće se javljaju kod dece i teško ih je uspešno lečiti – što njihovu prevenciju čini prioritetom za lekare i istraživače.

Standardni tretman perianalnih fistula uključuje anti-TNF lekove u većim dozama od onih koje bi bile propisane pre nego što počnu komplikacije. Takođe ne postoji garancija da tretman može u potpunosti rešiti problem. Oko 70% takvih pacijenata zahteva najmanje jednu hiruršku proceduru.

„Ako možemo da sprečimo ove komplikacije bolesti, to je mnogo bolje nego da pokušavamo da ih rešimo kada se razviju, jer ih je tako teško lečiti“, rekao je Adler.

Ranija istraživanja iste grupe otkrila su da je uzimanje anti-TNF lekova kao prve linije lečenja smanjilo verovatnoću da pacijent razvije perianalnu fistulu za oko 60%. (A među onom decom koja su ipak razvila fistule, bila je znatno manja verovatnoća da će im trebati vreća za stomu.)

Ova najnovija studija otkrila je da je anti-TNF terapija povezana sa 82% smanjenjem verovatnoće komplikacija perianalne fistule – i smanjenjem od 94% kod pacijenata sa perianalnim lezijama kao što su velike kožne oznake i pukotine, koje se obično razvijaju kod ljudi sa Kronovom bolešću. koji još nemaju perianalne fistule.

Podaci potiču iz studije pedijatrijske stratifikacije RISK-a, koja je pratila 913 dece širom Sjedinjenih Država i Kanade kojima je nedavno dijagnostikovana Kronova bolest.

Anti-TNF lekovi koji se koriste za lečenje pedijatrijske Crohnove bolesti uključuju infliksimab i adalimumab. Oni imaju manje neželjenih efekata od drugih klasa lekova koji se obično prepisuju na početku lečenja Kronove bolesti, naime imunomodulatori kao što su azatioprin i metotreksat. Međutim, osim njihove superiorne sposobnosti da spreče perianalne fistule, anti-TNF lekovi se odlikuju većim troškovima.

Istraživači se nadaju da će s obzirom na patnju povezanu sa perianalnim fistulama – i mnogo veće troškove njihovog lečenja u odnosu na njihovo sprečavanje – osiguravači, lekari i roditelji videti korist od odlučivanja za anti-TNF terapije kao tretman prve linije.

„Mislim da bi ova studija zaista trebalo da pomogne sve tri grupe da donesu odluku“, rekao je Adler.

„Za osiguravajuća društva sprečavate fistule i sve nizvodne komplikacije koje koštaju. Za lekara, to pokazuje da je ovo zaista efikasniji tretman. Za porodice je pitanje koji lek. A ova grupa lekova je toliko efikasna. za sprečavanje komplikacija.“